Aplikacja
Rosliny Trujace Dla Psa

Rośliny trujące dla psa – spis 8 zagrożeń czekających na pupila w ogrodzie

Opublikowano 07/14/2023

Letnie spacery z psem to sama przyjemność! Ogród pełen pięknych, kwitnących roślin może być jednak zagrożeniem dla pupila. Sprawdź, czy w Twoim ogrodzie nie znajdują się rośliny trujące dla psów. Czy wiesz, czego unikać?

Rośliny trujące dla psa w ogrodzie – co powinieneś o nich wiedzieć?

Psy są z natury ciekawe świata, a ich podstawowe zmysły, którymi badają otoczenie, to węch i smak. Obwąchiwanie nowego dla siebie terenu jest naturalną czynnością psów i nie należy jej zabraniać. Warto jednak wiedzieć, że nawet w – mogłoby się zdawać – bezpiecznym środowisku, takim jak park czy przydomowy ogród, mogą na nie czyhać niebezpieczeństwa.

Mowa tu nie tylko o owadach czy resztkach pozostawionych przy śmietniku, ale też o roślinach. Wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie bowiem sprawy, że te piękne, cieszące oko kwiaty, drzewa i krzewy mogą być dla psów zagrożeniem. Jak rozpoznać, że pies miał kontakt z trującą rośliną i jakie są najczęstsze symptomy zatrucia? Dowiedz się, na co zwracać uwagę u swojego pupila!

Rośliny trujące dla psa – objawy zatrucia

Jeżeli pies spożyje niewielką ilość trującej substancji zawartej w roślinach, najczęściej jego organizm sam poradzi sobie z jej wydaleniem. Problem staje się jednak poważniejszy, gdy zwierzę zje większą ilość. Szczególnie narażone są szczenięta. Ich układ pokarmowy jest bardziej wrażliwy i nie do końca wykształcony. A to właśnie one cechują się największą ciekawością świata i chęcią zasmakowania wszystkiego, co znajdą na drodze. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na takie objawy i zachowania psa jak:

 • wymioty,
 • biegunka,
 • drgawki, drżenie mięśni, paraliż,
 • problemy z oddychaniem.
Rosliny Trujace Dla Psa W Ogrodzie

Jakie części rośliny mogą być trujące dla psa?

W większości przypadków zatrucie u psa powoduje zjedzenie rośliny, jednak nie zawsze tak musi być. Czasami wystarczy polizanie łodygi, z której wydobywa się sok. W niektórych gatunkach najbardziej trujące są bulwy lub kłącza, a w innych liście i kwiaty. Substancjami toksycznymi zawartymi w roślinach, mogącymi stanowić zagrożenie nie tylko dla psów, ale i dla ludzi, są:

 • saponiny – są naturalnym mechanizmem obronnym roślin. Można je spotkać, m.in. w roślinach strączkowych, bakłażanie, czy kasztanowcu;
 • alkaloidy – to substancje znajdujące się w łodygach, liściach, korzeniach, pestkach, oraz korze. Powodują gorzki smak roślin i obecne są w ponad 4000 gatunków. Najbardziej znane alkaloidy to chinina z drzewa chinowego, lobelina z lobelii rozdętej, piperyna zawarta w nasionach pieprzu czarnego, efedryna znajdująca się w cisach, czy też kofeina z ziaren kawy;
 • kwas mrówkowy – jest bezbarwną cieczą o właściwościach żrących. Występuje przede wszystkim w jadzie mrówek, ale też w roślinach, np. w pokrzywach;
 • kwas szczawiowy – to bezbarwna substancja krystaliczna, która prowadzi do zmniejszenia wykorzystywania związków mineralnych dostarczanych wraz z pożywieniem. Jego duże stężenie jest zawarte nie tylko w szczawiu, ale też w szpinaku, rabarbarze, liściach buraków, soi, czy orzechach ziemnych;
 • garbniki – zadaniem garbników jest ochrona roślin przed szkodnikami. Największe ich stężenie jest w korze, ale znaleźć je można też w liściach, owocach i korzeniach. Występują w roślinach strączkowych, dziurawcu, czy liściach jeżyny.

Rośliny ogrodowe trujące dla psa. Wykaz potencjalnych zagrożeń dla Twojego pupila

Poznaj rośliny, które mogą być dla Twojego psa niebezpieczne, a często rosną w ogrodach lub na łąkach. Czy znasz je wszystkie?

1. Cis

Do roślin niebezpiecznych dla zwierząt zaliczamy cis, trujący dla psa i nie tylko. To piękne, wiecznie zielone drzewo znane ze swoich niewielkich, czerwonych owoców. Choć mogą wyglądać smakowicie, są bardzo trujące! Substancje toksyczne znajdują się przede wszystkim w nasionach, ale trujące są także igły drzewa i jagody. Alkaloid zwany taksyną negatywnie wpływa na układ pokarmowy, powodując dolegliwości żołądkowe, a w skrajnych przypadkach może upośledzić pracę serca psa, prowadząc nawet do śmierci zwierzęcia.

2. Bluszcz

Bluszcz można spotkać nie tylko w ogrodzie, ale też w lesie czy w domu. Jest to popularna roślina doniczkowa, której długie pnącza stanowią piękną ozdobę. Niestety, jest ona niezwykle szkodliwa dla zwierząt. Najbardziej niebezpieczny jest w momencie spożycia, a zjedzony w dużych ilościach może spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Szczególnie niebezpieczne są jagody i liście bluszczu. Te części zawierają takie substancje jak saponiny, glikozydy hederageninowe i poliacetyleny. Nawet kontakt zewnętrzny może jednak skutkować wystąpieniem wysypki i alergii, dlatego należy szczególnie uważać na bluszcz trujący dla psa.

3. Bukszpan

Bukszpan często sadzi się w formie żywopłotu. Jest również ozdobą wielkanocnych koszyków. Dla psów może być on jednak niebezpieczny ze względu na zawarte w nim alkaloidy. Psy nieczęsto zjadają tę roślinę podczas spacerów, częściej dochodzi do połknięcia bukszpanu stosowanego do dekoracji.

4. Konwalie

Konwalie to niepozorne, ale piękne rośliny, często zdobiące wiosenne ogrody. Choć cieszą oko, konwalie są również toksyczne. Zawierają bowiem glikozydy nasercowe, które u psów mogą powodować problemy z pracą serca. Niebezpieczna jest nie tylko roślina, ale uważać należy nawet na wodę spod kwiatów konwalii, jeśli trzymasz je w domu.

Kwiaty Trujace Dla Psa

5. Tulipany

Tulipany to zwiastuny wiosny, które pojawiają się zarówno w ogrodach, jak i w wazonach. Zjedzenie liści lub kwiatów tulipana może spowodować u psa problemy żołądkowe, jednak najgroźniejsze dla czworonogów są bulwy. Mogą napotkać je na swojej trasie spacerowej i wykopać. Bulwy tulipanów są dla psów silnie trujące, gdyż zawierają silnie alergizujące i drażniące laktony.

6. Tojad

Trujące właściwości tojadu znane były już w zamierzchłych czasach. Ta pięknie kwitnąca roślina spotykana jest w polskich górach, ale nierzadko hoduje się ją też w ogrodach, gdyż fioletowo niebieskie kwiaty tojadu są niespotykane. Tojad jest szkodliwy nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. Dla psów nawet mała ilość spożytego tojadu może skończyć się śmiercią. W tojadzie zawarte są alkaloidy, w tym akonityna, uznawana za jedną z najsilniejszych trucizn roślinnych na świecie.

7. Rącznik pospolity

Rącznik pospolity to roślina, którą wiele osób wybiera do swojego ogrodu. Charakteryzuje się nieco egzotycznym wyglądem z ciekawymi, czerwonymi kwiatostanami. Jest niezwykle atrakcyjna, ale też silnie trująca ze względu na dużą zawartość alkaloidu rycyny. Spożycie już 10 nasion może skończyć się śmiercią człowieka, u psa dawka śmiertelna jest o wiele mniejsza.

8. Pokrzyk wilcza jagoda

Pokrzyk wilcza jagoda to roślina często spotykana w lasach i parkach. Ten niewielki krzew o charakterystycznej fioletowej łodydze i niemal czarnych owocach owiany jest bardzo złą sławą. Owoce wilczej jagody są silnie trujące, a ze względu na swój wygląd można pomylić je z innymi owocami. Zawiera liczne substancje trujące, takie jak atropina, L-hioscyjanina i L-skopolamin, czy garbniki. Spożycie nawet niewielkiej ilości wilczej jagody może być śmiertelne w skutkach zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Rosliny Ogrodowe Trujace Dla Psa

Rośliny trujące dla psa: jak reagować w razie zatrucia i jak mu zapobiegać?

Jako odpowiedzialny psi opiekun starasz się minimalizować niebezpieczeństwa grożące pupilowi. Chwila nieuwagi może jednak grozić nieszczęściem. Jak zachować się w przypadku podejrzenia zatrucia toksyczną rośliną? Jakie środki możesz przedsięwziąć, żeby zabezpieczyć swój ogród?

Zobacz też: Ciastka dla psa – przepis na domowy smakołyk dla Twojego pupila

Pierwsza pomoc przy zatruciu u psa

Jeżeli podczas wyjścia z psem zauważysz, że zjadł on trującą roślinę, nie czekaj, tylko natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, nawet jeśli zwierzak nie ma żadnych widocznych objawów. Dla pewności możesz zabrać ze sobą kawałek rośliny i pokazać lekarzowi dla lepszej identyfikacji. Nie staraj się prowokować wymiotów u psiaka, gdyż trucizna może dodatkowo podrażnić błonę śluzową gardła. Nie podawaj też psu żadnych leków na własną rękę.

Jak zabezpieczyć ogród, w którym znajdują się rośliny i kwiaty trujące dla psa?

Najłatwiejszym sposobem na uchronienie zwierzaka przed zjedzeniem trującej rośliny jest całkowite wyeliminowanie ich z ogrodu. Nie zawsze da się to jednak wykonać. Dlatego najważniejsza jest edukacja właściciela na temat potencjalnego zagrożenia, jakie mogą stwarzać rośliny, a także odpowiednie ich zabezpieczenie, by pies nie miał do nich dostępu. Można to zrobić na kilka sposobów.

 • Barierki ochronne – jednym ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie dostępu do niektórych części ogrodu jest zamontowanie barierek. Mogą one być drewniane, metalowe lub bambusowe. Ważne, żeby wybierać na tyle wysokie barierki, by pies nie mógł ich przeskoczyć.
 • Odstraszanie zapachem – to naturalna i skuteczna metoda, ale nie działa na wszystkie psy. Ograniczniki zapachowe w formie skórki cytryn, pomarańczy lub innych zapachów, które nie są lubiane przez psy, może odstraszyć czworonoga od określonych miejsc w ogrodzie.
 • Wysokie donice – rośliny ogrodowe mogące zagrażać czworonogom sadź w wysokich donicach i ustawiaj je w miejscach niedostępnych dla psa.

Bezpieczeństwo pupila na pierwszym miejscu! Świadome wybory roślin w ogrodzie

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie niebezpieczeństwo mogą nieść ze sobą niektóre rodzaje roślin. Lista gatunków trujących dla psów jest niestety bardzo długa, dlatego jeśli jesteś opiekunem czworonoga, koniecznie zapoznaj się z nią, zanim zaczniesz aranżować swój ogród.

Bluszcz Trujacy Dla Psa

Toksyczne rośliny mogą znajdować się również poza ogrodem – w lasach czy parkach, jednak Twój ogród to miejsce, na które masz wpływ, a odpowiedni dobór roślin może zapewnić bezpieczeństwo zwierzaka. Bądź też czujny podczas spacerów. Nie pozwalaj psu na podgryzanie nieznanych roślin i unikaj miejsc, gdzie rosną niebezpieczne gatunki. Jeśli zachowasz ostrożność, spacery będą dla Ciebie i Twojego czworonoga jedynie przyjemnością!

Jako odpowiedzialny opiekun chcesz dać swojemu pupilowi wszystko, co najlepsze. Dlatego sprawdź ofertę sklepu internetowego Auchan i kupuj pożywne karmy, smakowite przysmaki i różnorodne akcesoria. Poznaj produkty marki własnej Auchan oznaczone logo podniesionego kciuka, np. Auchan – Karma mokra z dziczyzną dla dorosłych psów, by zyskać świetną jakość za rozsądną cenę. Kupuj online w Auchan i ciesz się wygodą zakupów bez konieczności wychodzenia z domu!