Aplikacja

Spacer z psem – jak powinien wyglądać? Poradnik Auchan

Opublikowano 19.02.2024 - 8 minut czytania

Aktywność fizyczna odgrywa fundamentalną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego Twojego pupila. Powinna być ona nie tylko wystarczająco długa każdego dnia, ale również urozmaicona. Sprawdź wskazówki Auchan, jak zorganizować spacer z psem, żeby odpowiadał na wszystkie potrzeby czworonoga.

Spacer z psem – zadbaj o aktywność Twojego pupila

Regularny spacer z psem to jeden z najważniejszych obowiązków każdego opiekuna. Taka aktywność pozwala zwierzakowi pozbyć się nadmiaru energii, a dodatkowo buduje relację z opiekunem. Jest ona też niezbędna dla właściwej socjalizacji. To na spacerze zwierzę:

 • zaspokaja potrzebę ruchu;
 • eksploruje teren;
 • poznaje nowe zapachy;
 • nawiązuje znajomości z innymi psami.

Ile powinien trwać spacer z psem?

Łączna długość wszystkich spacerów z psem w ciągu dnia powinna wynosić od 1,5 do 2 godzin – choć zależy to też od rasy, usposobienia i wieku psa. Zorganizuj te wyjścia tak, aby co najmniej jedno z nich było wyraźnie dłuższe. Pozwoli ono Twojemu psu nie tylko na załatwienie swoich potrzeb, ale również na odkrywanie okolicy, wąchanie i wspólną zabawę.

Co ile godzin trzeba wychodzić z psem i ile razy?

To, ile razy dziennie wychodzić z psem, zależy od wieku pupila. Szczeniaki będą potrzebować nawet 6–8 krótkich spacerów, natomiast starszym czworonogom wystarczą 3 lub 4 przechadzki w ciągu dnia.
Co ile godzin trzeba wychodzić z psem? Ważne jest, żeby przerwa między jednym a drugim spacerem nie wynosiła więcej niż 8–10 godzin. Dostosuj grafik do swojego trybu życia i potrzeb pupila. Dla przykładu, jeśli wychodzisz z domu o 06:00, ostatnia przechadzka powinna odbyć się około 22:00. Ważne jest, żeby wyprowadzić zwierzę, nim wybierzesz się na cały dzień do pracy.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Podpowiedzi dla opiekunów

Gdzie spacerować? Idealna przestrzeń dla pupila

Wiesz już, jak często i kiedy wychodzić z psem. Równie istotnym aspektem jest wybór miejsca. Na krótkie spacery idealne będą okolice blisko domu, ale postaraj się znaleźć teren zielony, gdzie Twój pupil będzie mógł przez moment swobodnie węszyć i aportować. Jeśli planujesz dłuższy spacer z psem, możesz wybrać pobliski park lub las. Od czasu do czasu warto zabierać zwierzę w zupełnie nową okolicę. Jeśli zielone, pełne drzew miejsce jest bardzo oddalone od domu, warto wybrać się na dłuższą wycieczkę samochodem.

Możesz zdecydować się też na wizytę na psim wybiegu. Taka ogrodzona przestrzeń jest przeznaczona wyłącznie dla zwierząt, które chętnie przebywają z innymi czworonogami. Dobrym pomysłem jest wybieranie takich godzin, kiedy jest tam mniej innych psów, aby zapewnić spokojniejszą atmosferę.

Kiedy szczeniak może wyjść na dwór?

Szczeniaki nie mogą zbyt szybko zacząć wychodzić na zewnątrz, ponieważ mają niską odporność. Zwierzę powinno najpierw otrzymać szczepienia. Moment, kiedy szczeniak może wyjść na dwór, przychodzi dopiero po trwającej dwa tygodnie kwarantannie po serii zastrzyków na choroby zakaźne. Będzie to mniej więcej 14. tydzień życia. Warto na początku wypuszczać zwierzaka do ogródka.

Spacer z psem krok po kroku

Aby spacer z psem był nie tylko bezpieczny, ale również pełen atrakcji, niezbędne jest zabranie odpowiednich akcesoriów – od bezpiecznej smyczy i obroży, po zabawki stymulujące umysł i zmysły psa. Dobrze zaplanowane wyjście zwiększa satysfakcję i pozytywnie wpływa na relację między Tobą a Twoim pupilem.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa aportować? Nauka krok po kroku

Wybór odpowiedniej smyczy i obroży

Bezpieczeństwo psa podczas spaceru to priorytet. Żeby zadbać o zwierzę, zapewnij mu wygodną smycz i obrożę lub szelki. Akcesoria muszą być dobrze dopasowane rozmiarem. Jednocześnie nie powinny być zbyt luźne, ponieważ pupil mógłby się z nich zbyt łatwo wyswobodzić.

Możesz zaopatrzyć się w dostępny w Auchan zestaw szelek ze smyczą od Tatrapet. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla mniejszych ras psów jak na przykład york. Tego typu gadżety zazwyczaj możesz swobodnie regulować, dzięki czemu bez problemu dostosujesz ich rozmiar do wielkości pupila.

Innym rozwiązaniem jest obroża – łatwiej ją założyć i zdjąć. Jest dobra dla spokojniejszych psów, które nie ciągną mocno za smycz podczas spacerów. Kolejne niezbędne akcesorium to smycz. Masz do wyboru różne warianty, jeśli chodzi o długość. Należy również dopasować produkt do rozmiarów pupila. Producenci zazwyczaj podają maksymalną wagę psa, jaką akcesorium może bezpiecznie obsłużyć. W Auchan znajdziesz na przykład automatyczną smycz Hilton w trzech wariantach – dla małych psów do 8 kg, dla średniej wielkości czworonogów do 12 kg oraz dużych zwierzaków do 20 kg.

Przeczytaj także: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Zabawy z psem – co ze sobą zabrać na spacer?

Na spacer warto zabrać przysmaki oraz akcesoria, dzięki urozmaicisz wyjście. Z ich pomocą możesz również zorganizować zabawy węchowe dla psów, które zmotywują je do dodatkowej aktywności. Przykładowe gadżety, które możesz zabrać na spacer:

 • Ring – jest to najczęściej gumowa obręcz, która idealnie nadaje się do raportowania. W Auchan znajdziesz na przykład wysokiej jakości ring od marki Casti, który zapewni Twojemu pupilowi godziny świetnej zabawy.
 • Piszczące zabawki – akcesoria tego typu wydają dźwięki, co pobudza ciekawość i zainteresowanie psa, zachęcając go do aktywności. Ciekawą opcją jest na przykład piłka z piszczałką od Tobys Choice. Pies podczas zabawy z tym gadżetem może naśladować polowanie, co jest naturalnym instynktem dla wielu ras.
 • Akcesoria do przeciągania – tarmoszenie i ciągnięcie to jedne z najbardziej lubianych przez psy aktywności. Podczas wyboru zabawki do przeciągania ważne jest, aby wybrać produkt odpowiedni do wielkości i siły zwierzaka, wykonany z bezpiecznych, trwałych materiałów, które wytrzymają intensywną zabawę. Możesz wybrać dostępny w Auchan niezwykle wytrzymały pleciony sznur z węzłem od Tatrapet

Niektóre zabawki, takie jak piszczałki czy ulubione pluszaki Twojego pupila, możesz schować w trawie podczas spaceru. Następnie zachęć psa do ich znalezienia. Gdy to zadanie mu się powiedzie, czas na nagrodę! Pochwal go, pogłaszcz lub wręcz przysmak.

Przeczytaj także: Zabawy z psem – jak zorganizować czas pupilowi?

Jak wykorzystać przysmaki na spacerze?

Przysmaki na spacerze posłużą Ci do treningu psa w zakresie komend. Trening posłuszeństwa jest inwestycją w przyszłość, umożliwiającą później zapewnienie psu większej wolności. Skup się na ćwiczeniu poleceń takich jak „przyjdź” i „zostań”. Nie zapomnij także o nauczeniu psa reagowania na komendę „zostaw”, co jest ważne, gdy ma on skłonności do podnoszenia i zjadania różnych rzeczy znalezionych podczas spacerów.

Dzięki przysmakom zorganizujesz też zabawy węchowe dla psów na spacerze. Możesz wykorzystać komendę „zostań”, poukrywać smakołyki przy pniu drzewa, a następnie pozwolić zwierzakowi ich szukać. Takie aktywności nie tylko umilą czas spędzony na spacerze, ale również staną się ciekawym wyzwaniem dla zmysłów Twojego pupila.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Co jeszcze zabrać na spacer z psem?

Oprócz odpowiedniej smyczy, zabawek i przysmaków nie zapominaj o tym, co obowiązkowe, czyli woreczkach na psie odchody. Sprawdź dostępne w Auchan worki od Tobys o zapachu białej herbaty. Są mocne, więc nie musisz obawiać się rozerwania podczas zdejmowania ich z rolki.

Jeśli w trakcie spacer planujesz wejść do sklepu czy skorzystać z komunikacji miejskiej, powinieneś mieć ze sobą kaganiec dla psa. W wielu miejscach publicznych jego użycie jest obowiązkowe.

Pies nie chce chodzić na spacer – jak sobie radzić?

Istnieje wiele powodów, dla których pies nie chce iść na spacer. Może to być spowodowane zarówno czynnikami fizycznymi, jak i emocjonalnymi. Pupil nie będzie podejmował takiej aktywności, jeśli:

 • zmaga się z bólem;
 • panują niekorzystne warunki pogodowe (np. silny deszcz czy wysokie upały);
 • ma niewygodną obrożę lub smycz;
 • wyjścia są dla niego zbyt monotonne.

Pies nie chce chodzić na spacer – co zrobić?

Sprawdź, czy smycz i obroża pupila są dobrze dopasowane do jego rozmiaru. Być może młody psiak urósł na tyle, że akcesorium stało się dla niego niekomfortowe. Spacer kojarzy mu się z tym przedmiotem i związanym z nim dyskomfortem, dlatego nie jest zainteresowany wyjściem.

Sprawdź, czy zwierzak jest zainteresowany ulubionymi zabawkami. Jeśli podejrzewasz, że wyjścia są dla niego zbyt nudne, wprowadź do nich zmiany. Zapewnij mu więcej swobody, pozwól zwiedzić nową okolicę, zaangażuj się we wspólną wycieczkę. Pamiętaj też o dostępnych w Auchan zabawkach dla psów, które urozmaicą Wasze spacery.

Przyjrzyj się również innym zachowaniom czworonoga. Sprawdź, czy zjada karmę tak samo chętnie, jak dotąd. Zwróć uwagę, czy więcej czasu spędza na legowisku i czy jest wciąż tak samo chętny do kontaktu z ludźmi. Taka obserwacja pozwoli Ci zauważyć ewentualne zmiany w zachowaniu mogące wskazywać na konieczność wizyty u lekarza weterynarii.

Przeczytaj także: Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać?

Pies nie chce iść na spacer – pomoc behawiorysty może być potrzebna!

Kiedy przyczyny fizyczne zostaną wykluczone, smycz będzie dobrze dopasowana, spacery urozmaicone, a psiak wciąż nie będzie miał na nie ochoty, zastanów się nad konsultacją z behawiorystą. Specjalista po obserwacji zachowania zwierzęcia podpowie, co może być przyczyną problemów i jakie zmiany wprowadzić, żeby Twój przyjaciel znów miał energię i chęci na wyjścia.

Już znasz sposób na udany spacer z psem!

Ile powinien trwać spacer z psem, jak często na niego chodzić i gdzie – znasz już odpowiedzi na te pytania. Nadeszła pora by zaplanować wyjście, które odpowie na wszystkie potrzeby Twojego czworonożnego przyjaciela. Nie zapomnij zabrać ze sobą zabawek dla psa, które urozmaicą czas i wzmocnią więź między Tobą a zwierzakiem.

Aby spacer był jeszcze przyjemniejszy i bezproblemowy, warto rozważyć produkty, które ułatwią te wspólne chwile. W ofercie Auchan znajdziesz szeroki wybór akcesoriów, które sprawią, że każdy spacer będzie komfortowy zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila!