Aplikacja

Sposoby na glony w akwarium – 9 porad jak czyścić

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 13.05.2024 10 minut czytania

Glony w akwarium mogą sprawić, że nawet najpiękniejsze wodne królestwo traci swój pierwotny urok. Jakie są przyczyny ich powstawania oraz jak im zapobiegać? Jeśli one również są Twoim utrapieniem, poznaj domowe sposoby na glony w akwarium od Auchan i utrzymaj czyste, zdrowe środowisko dla rybek oraz roślin!

Glony w akwarium – przyczyny ich powstania

Glony to niskie formy, beztkankowych roślin wodnych, które mogą mieć różne kształty, rozmiary i kolory – od zielonych, przez brązowe, aż po czarne. Składają się z jednej lub wielu komórek, które zazwyczaj nie mają skomplikowanej struktury. Ich budowa różni się od zwykłych roślin tym, że nie posiadają korzeni, łodyg ani liści. Komórki są otoczone ścianą, która może zawierać celulozę lub inne substancje. Wewnątrz niej natomiast znajdują się elementy podobne do tych, występujących w komórkach roślinnych, takie jak chloroplasty, zawierające chlorofil, co umożliwia im fotosyntezę.

Przeczytaj także: Jakie rybki do akwarium wybrać? Poradnik Auchan

W zależności od gatunku glony mogą przyjmować różne formy: od jednokomórkowych organizmów mikroskopijnych po wielokomórkowe struktury o bardziej złożonym kształcie, takie jak nitkowate czy blaszkowate. Mimo że są naturalną częścią ekosystemu, ich rozprzestrzenianie się w domowym akwarium może doprowadzić do wielu problemów, w tym do znacznego pogorszenia się jakości wody, a nawet stanu zdrowia ryb oraz innych organizmów żywych.

Glony pojawiają się w każdym akwarium, jednak ich nadmierna obecność często sygnalizuje, że coś jest nie tak z podwodnym środowiskiem. Jeśli zauważysz więc, że szyby, kamienie czy rośliny zaczynają być pokryte zielonym, brązowym lub czarnym nalotem, to znak, że glony zaczęły dominować. Jakie są więc najczęstsze przyczyny ich powstawania? Auchan podpowiada!

Nadmierne oświetlenie

Glony, podobnie jak rośliny, do fotosyntezy potrzebują wiązki światła. Zbyt długie oświetlanie akwarium może przyczynić się do ich szybkiego rozwoju. Zaleca się zatem, aby jego łączny czas nie przekraczał 8-10 godzin dziennie.

Zbyt duża ilość substancji odżywczych

Nadmierne ilości składników odżywczych, takich jak azotany i fosforany, które mogą pochodzić z resztek jedzenia, odchodów ryb czy rozkładających się roślin, są rajem dla glonów. Kontrola karmienia ryb i regularne czyszczenie Twojego akwarium może pomóc w ograniczeniu dostępu im do tych zasobów.

Niewłaściwa filtracja

Filtry w akwarium mają za zadanie usuwać zanieczyszczenia i nadmiar składników odżywczych z wody, ale jeśli są stare lub nieregularnie czyszczone, mogą nie działać efektywnie. To z kolei prowadzi do gromadzenia się substancji, które są pożywką dla glonów.

Zakażone rośliny czy dekoracje

Często zapomina się, że glony mogą być również nieumyślnie wprowadzone do akwarium wraz z uzupełnieniem go o nowe akcesoria, typu rośliny czy dekoracje, zakażone tymi organizmami. Dlatego pamiętaj o dokładnym ich czyszczeniu, zanim trafią do domowego zbiornika wodnego. Możesz do tego użyć bieżącej, ciepłej wody, roztworu dezynfekującego i specjalnego kondycjonera, który neutralizuje chlor oraz szkodliwe metale ciężkie. Ponadto pozwól roślinom i dekoracjom wyschnąć przed ponownym umieszczeniem ich w zbiorniku, aby uniknąć przeniesienia nadmiaru wody z poprzednich kąpieli.

Temperatura wody

Woda, która jest zbyt ciepła, sprzyja szybszemu rozkładowi substancji organicznych, co również zwiększa ilość składników odżywczych dostępnych dla glonów. Dlatego zaopatrz się w grzałkę, wyposażoną w termostat. Zadbaj także o właściwe światło, np. LED, które nie nagrzewa wody. Możesz też wyposażyć się w specjalne produkty do utrzymania wody w akwarium. Tego rodzaju asortyment znajdziesz w ofercie sklepu online Auchan.

Ponadto podczas letnich upałów, warto włożyć do akwarium zmrożoną i szczelnie zamkniętą butelkę z wodą. To skuteczne rozwiązanie na kilka godzin (ciecz nie ma bezpośredniego kontaktu z lodem, dzięki czemu powoli go rozpuszcza), a w dodatku nie wpływa negatywnie

Glony w akwarium – rodzaje, które musisz znać!

Aby skutecznie dbać o zdrowie i estetykę Twojego podwodnego świata, musisz wiedzieć, z jakimi rodzajami glonów masz do czynienia.

Najczęstsze rodzaje glonów w akwarium to:

  • zielone, 
  • brunatne,
  • czerwone.

Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i wymaga innej metody kontroli.

Zielone glony w akwarium

Glony zielone są prawdopodobnie najbardziej znanym i powszechnym typem. Mają jasnozielony kolor i mogą przybierać różne formy, np.:

  • pływające wolno w wodzie, 
  • gęste, śliskie powłoki na szkle i dekoracjach; 
  • nitkowate struktury. 

Glony te często pojawiają się, gdy w wodzie jest dużo światła i składników odżywczych, zwłaszcza po intensywnym karmieniu ryb.

Glony brunatne

Glony brunatne zwykle są jednymi z pierwszych, które pojawiają się w nowo założonych akwariach. Mają matowy, brunatny kolor i zazwyczaj pokrywają umieszczone w nim podłoże, rośliny, a także dekoracje, cienką, lecz zbitą warstwą.

Ich obecność często wskazuje na brak dojrzałości biologicznej akwarium lub na niedobory światła. Glony brunatne są zazwyczaj łatwe do usunięcia, ponieważ nie przywierają mocno do powierzchni.

Glony czerwone

Ostatnią grupą są glony czerwone, których nazwa jest nieco myląca, ponieważ ich kolor może być od intensywnie czerwonego do różowawego czy nawet fioletowego. Bywają trudniejsze do usunięcia ze względu na ich zdolność do przetrwania w słabych warunkach świetlnych i niekorzystnych wskaźnikach wodnych.

Glony czerwone mogą wyglądać jak małe, czerwone plamy lub rozgałęzione struktury, przyczepione do twardych powierzchni.

Glony w akwarium – jak im zapobiegać?

Właściwe obchodzenie się z domowym akwarium i dbanie o dobre środowisko dla rybek pomoże Ci uniknąć problemów, które powodują glony w akwarium, utrzymując tym samym estetyczny wygląd wnętrza Twojego domu.

Kontrola składników odżywczych

Nadmiar składników odżywczych w wodzie, pochodzący z resztek jedzenia, które nie zostało zjedzone przez ryby lub z naturalnego rozkładu roślin i innych organicznych materiałów, jest jak zaproszenie dla glonów. Aby je kontrolować, ważne jest regularne dokarmianie ryb, lecz tylko takimi ilościami, które są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Potrzebny pokarm dla ryb znajdziesz również w asortymencie sklepu internetowego Auchan.

Ponadto częste przycinanie roślin akwariowych pomoże ograniczyć ilość organicznych odpadów, które mogą stać się źródłem składników odżywczych dla glonów.

Dowiedz się: Jakie podłoże do akwarium wybrać? Poradnik akwarysty

Optymalizacja oświetlenia

Oświetlenie akwarium ma kluczowe znaczenie dla zdrowia roślin, ryb i oczywiście dla kontroli glonów. Zbyt dużo światła może szybko prowadzić do ich rozwoju, dlatego ważne jest, aby znaleźć złoty środek.

Idealna ilość jego zależy od typu akwarium, roślin i ryb, które w nim żyją. Aby nie przekraczać zalecanego czasu naświetlania zbiornika, możesz użyć timera, który automatycznie włączy i wyłączy światło. Śmiało wykorzystaj też do tego inne urządzenia do mierzenia czasu, chociażby dostępne w ofercie sklepu online Auchan programatory czy radiobudziki.

Regularna wymiana wody

Wymiana wody pomaga usunąć nadmiar składników odżywczych, które mogą akumulować się w akwarium. Zaleca się wymianę około 20-25% wody co tydzień. Jest to również świetna okazja, aby sprawdzić stan filtrów i w razie potrzeby je oczyścić, co dodatkowo pomoże w utrzymaniu porządku i usunięciu zbędnych składników odżywczych.

Domowe sposoby na glony w akwarium

Jak pozbyć się glonów z akwarium prostymi, domowymi sposobami? Walka może wydawać się trudna, ale kluczem jest regularne czyszczenie i utrzymanie odpowiednich warunków, które nie tylko ograniczą rozwój glonów, ale również zapewnią lepsze środowisko dla ryb i roślin.

Czyszczenie szyb

Szyby akwarium to jedno z tych miejsc, gdzie glony lubią się osadzać. Czym myć akwarium? Użycie specjalnej skrobaczki do szyb akwariowych to prosty sposób na to, aby pozbyć się tego niechcianego gościa. W razie potrzeby możesz także użyć skrobaczki z ostrzem, która skutecznie usuwa nawet mocno przylegające glony. Z kolei te z miękką gumą będą idealne do delikatniejszego mycia. Ważne, aby szyby czyścić regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Nie masz skrobaczki? Nic straconego! Stara karta bankowa także zdaje egzamin.

Czyszczenie roślin i dekoracji

Czyszczenie akwarium nie kończy się na wodzie i szkle – rośliny oraz dekoracje to kolejne miejsca, które glony mogą szybko kolonizować. W przypadku roślin najlepiej użyć miękkiej szczoteczki do zębów lub specjalnego czyścika do roślin akwariowych, który nie uszkodzi delikatny liści. Jak usunąć glony z kamieni w akwarium? Dekoracje możesz wyjąć i umyć pod ciepłą, bieżącą wodą. 

Jeśli glony są szczególnie uporczywe, warto na krótki czas zanurzyć je w roztworze wybielającym. Pamiętaj jednak, aby potem dokładnie je wypłukać. Rośliny należy moczyć przez około 2-3 minuty, natomiast dekoracje twarde, jak skały czy korzenie, mogą pozostać w roztworze nieco dłużej. 

Szukasz naturalnych metod? Soda oczyszczona jest delikatnym środkiem ściernym, który może być również używany do mycia dekoracji. Stwórz pastę z sody i wody, nałóż na przedmiot, a następnie delikatnie szoruj miękką szczoteczką. Kwasek cytrynowy, podobnie jak ocet, także jest skuteczny w usuwaniu osadów wapiennych. 

Czyszczenie dna akwarium

Dno akwarium jest miejscem, gdzie gromadzą się resztki jedzenia, odchody ryb i inne organiczne odpady, które mogą stanowić pożywkę dla glonów. Jak czyścić dno akwarium? Regularne używanie odmulacza (syfonu) pozwala usunąć brud, co nie tylko zapobiegnie rozwojowi glonów, ale także pomoże utrzymać lepszą jakość wody. Staraj się robić to podczas każdej całkowitej wymiany wody, co zazwyczaj powinno odbywać się co 2-4 tygodni.

Przeczytaj też: Żwirek bentonitowy, drewniany czy silikonowy? Jaki żwirek dla kota wybrać?

Utrzymywanie równowagi biologicznej

Delikatne metody czyszczenia i unikanie agresywnych środków chemicznych to podstawa, aby nie zaszkodzić korzystnym bakteriom oraz mikroorganizmom żyjącym w akwarium. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury, pH wody oraz regularne testowanie jej jakości to dodatkowe kroki, które pomogą Ci zachować zdrowe środowisko dla wszystkich mieszkańców akwarium.

Czym czyścić akwarium? Chemiczne i biologiczne sposoby na glony

Chemiczne zwalczanie glonów może być rozważane wówczas kiedy inne metody zawiodą lub gdy chcesz szybko zareagować na szybkie i nadmierne rozprzestrzenianie się ich w akwarium.

Przy stosowaniu chemii kluczowe jest ścisłe przestrzeganie instrukcji dozowania. Zbyt duża dawka chemikaliów może zdestabilizować środowisko wodne i zaszkodzić rybom oraz roślinom. Zawsze zaczynaj od mniejszych dawek i obserwuj reakcję organizmów w akwarium. Jeśli środek jest skuteczny, nie zwiększaj dawki, myśląc, że przyniesie to lepsze efekty. Pamiętaj też, że po użyciu substancji warto przeprowadzić częściową wymianę wody, aby usunąć resztki z preparatów.

Naturalne metody walki z glonami także stają się coraz bardziej popularne – są bezpieczne i przynoszą dodatkowe korzyści dla ekosystemu akwarium. Jednym z najlepszych sposobów są ślimaki bądź ryby czyszczące akwarium z glonów. Otoski, plekostomusy czy kiryski chętnie zjadają je, czyszcząc przy tym szyby, rośliny i dekoracje. Podobnie ślimaki, takie jak zatoczek czy świdrzyk, mogą być pomocne w kontrolowaniu glonów na różnych powierzchniach.

Wprowadzenie tych „naturalnych” sprzątaczy wymaga jednak ostrożności. Ważne jest, aby upewnić się, że gatunki, które umieścisz w akwarium, będą żyć w zgodzie z jego pozostałymi mieszkańcami oraz że zbiornik ten oferuje odpowiednie warunki dla ich rozwoju. 

Dowiedz się: Jak łowić ryby? Poradnik początkującego wędkarza

Czyszczenie akwarium z glonów z produktami Auchan!

Jak usunąć glony z roślin w akwarium? Domowymi, chemicznymi, a nawet biologicznymi sposobami! Jednak, aby im zapobiec, pamiętaj, że istotne jest dokładne oraz regularne czyszczenie. Po wysokiej jakości pokarm dla rybek, akcesoria, dekoracje czy podłoża do akwarium zajrzyj do asortymentu sklepu internetowego Auchan. Dzięki tym produktom dbanie o Twój domowy, podwodny świat będzie szybkie oraz efektywne. 

Przeczytaj również inne porady akwarystyczne na blogu Auchan i stwórz piękne oraz zdrowe akwarium!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.