Aplikacja

Tresura psa – od kiedy najlepiej zacząć?

Opublikowano 21.04.2024 - 7 minut czytania

Samodzielna tresura psa jest dużym wyzwaniem, ale także niezbędnym krokiem, aby mieć pewność, że zwierzę będzie posłuszne i bezpieczne. Podjęcie się tego zadania wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy właściciela. Z poradnika Auchan dowiesz się, jak powinna wyglądać tresura psa, jakie techniki stosować, jakie są najważniejsze komendy oraz kiedy najlepiej rozpocząć szkolenie swojego pupila.

Jak wygląda tresura psa i kiedy rozpocząć szkolenie, by osiągnąć najlepsze efekty?

Tresowanie warto rozpocząć, gdy zwierzak skończy 8. tydzień życia. Od 4 do 12 tygodnia przebiega u niego tak zwany okres socjalizacji. To czas, w którym zmysły zwierzęcia intensywnie się rozwijają, a pies najszybciej przyswaja nową wiedzę. To idealny moment, żeby wprowadzać naukę ważnych poleceń i komend.

Doświadczenia, jakie zwierzę zbiera w tym czasie, wpływają na jego dalszy rozwój. Ważne jest, żeby szczenię miało kontakt z ludźmi, zapoznawało się z nowymi miejscami, odgłosami, a także komendami. To czas, w którym mały czworonóg powinien adaptować się do nowych sytuacji, jak na przykład podróż środkami transportu. Dzięki temu w przyszłości Twój przyjaciel nie odczuje strachu, gdy nagle trzeba będzie zmienić samochód na tramwaj.

Tresura szczeniaka pozwoli uniknąć utrwalenia niepożądanych zachowań. U zwierząt poddanych szkoleniom na etapie szczenięcym istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych w przyszłości. Podczas tresowania nie tylko uczysz psa odpowiednich zachowań, lecz także budujesz z nim więź. Wczesne rozpoczęcie szkolenia jest więc szansą na zacieśnienie relacji oraz zbudowanie zaufania.

Tresowanie psa możesz również rozpocząć, gdy zwierzę jest już dorosłe. Zadanie prawdopodobnie okaże się trudniejsze, ale cierpliwość sprawi, że regularne szkolenie przyniesie efekty.

Dowiedz się więcej: Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Porady dla psiego miłośnika

Jak wytrenować psa? Pierwsze kroki w tresurze szczeniaka

Samodzielna tresura psa powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że utrwalą się nieprawidłowe zachowania. Poznaj kilka wskazówek, które sprawią, że pierwsze kroki szkolenia staną się łatwiejsze.

Tresura psa – wykorzystaj pozytywne wzmocnienie

Polecaną metodą w tresowaniu psa jest tak zwane pozytywne wzmocnienie. Polega na docenianiu pożądanych zachowań nagrodą. Zwierzę zrozumie, że to, co zrobiło, warto powtórzyć, skoro otrzymało coś, co uwielbia. Nagrody, które możesz zastosować, to:

  • przysmaki;
  • zabawa ulubionym przedmiotem;
  • głaskanie i słowna pochwała.

 

Sprawdź, co sprawia największą radość Twojemu psiakowi lub stosuj te nagrody zamiennie. Nagradzaj czworonoga za dobre zachowania, na przykład prawidłową reakcję na komendę.

Już podczas przygotowywania domu na przyjęcie psa zwróć uwagę nie tylko na podstawowe produkty takie jak mokra czy sucha karma, lecz także na zabawki, które znajdziesz w Auchan. Być może kilka chwil z szarpakiem okaże się dla Twojego psa najlepszą nagrodą za posłuszeństwo.

Przeczytaj też: Wyprawka dla szczeniaka – co się przyda w pierwszych tygodniach?

Podstawowe komendy – pies powinien je znać!

Są komendy, które powinien znać każdy pies. Zapewniają mu bezpieczeństwo i ułatwiają wspólne życie z domownikami. Wśród podstawowych komend wyróżnia się „zostaw”, którą wykorzystasz, gdy na spacerze psu coś wyda się szczególnie smakowite, a nie powinien tego zjadać. Ważne są też polecenia:

  • siad – to podstawowa komenda, która przydaje się na co dzień, np. gdy chcesz odwrócić uwagę czworonożnego przyjaciela;
  • zostań – posłuży Ci, jeśli zwierzę ma tendencję do skakania na osoby takie jak listonosz;
  • do mnie – pomaga w groźnych sytuacjach. Pies nauczony tej komendy będzie wracał do Ciebie natychmiast.

 

Pamiętaj, że na początku treningi powinny odbywać się w domu. Dopiero gdy zwierzę opanuje konkretne polecenie, możesz zdecydować się na szkolenie na zewnątrz, gdzie jest mnóstwo rozpraszających bodźców.

Dowiedz się też: Jak nauczyć psa komendy „zostań”? Podpowiedzi dla opiekunów

Akcesoria i narzędzia, dzięki którym tresowanie psa staje się łatwiejsze

Jest kilka akcesoriów, które ułatwią Ci pracę nad prawidłowym zachowaniem czworonożnego przyjaciela. Przede wszystkim, zwróć uwagę na długą smycz. Dzięki niej w bezpiecznym miejscu możesz dać zwierzęciu dużo swobody, a jednocześnie wciąż mieć nad nim kontrolę. To ważne na spacerach, jeśli pies nie reaguje natychmiast na przywoływanie. Duży wybór smyczy czeka na Ciebie w Auchan.

Przydatny okaże się też kliker. To małe akcesorium, które wydaje charakterystyczny dźwięk. Użyjesz go, gdy zwierzak zachowa się w prawidłowy sposób. Pies zacznie kojarzyć, że właściwie wykonał polecenie, za co czeka go nagroda.

Dzięki temu przedmiotowi błyskawicznie poinformujesz zwierzę o tym, że zareagowało właściwie. Warto zrobić to w ciągu dwóch sekund od prawidłowego zachowania psa. Może być Ci trudno wyjąć tak szybko przysmaki, chyba że zastosujesz specjalną torebkę, którą będziesz mieć przypiętą w pasie. Takie akcesorium na smakołyki również usprawni tresowanie psa.

Przysmaki – tresura psów staje się dzięki nim znacznie łatwiejsza

Oprócz akcesoriów nie zapomnij o przysmakach, które dla wielu psów są najlepszą nagrodą za prawidłowe zachowanie. Pamiętaj, że one również mają kalorie, więc należy zmniejszyć kaloryczność regularnych posiłków, żeby uniknąć ryzyka nadprogramowych kilogramów u zwierzaka.

Wybieraj spośród przysmaków:

  • naturalnychwyróżniają się dużą zawartością mięsa i są pozbawione zbędnych sztucznych składników. Często to suszone paski, które możesz podzielić na mniejsze części przed szkoleniem w domu.
  • treningowych – są mniejsze, dzięki czemu pies zje je na raz bez konieczności dzielenia. Są też mniej kaloryczne, często mają kształt kości czy serca. 
  • samodzielnie wykonanych – jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, co zawierają przysmaki, własnoręcznie przygotuj ciastka. Przed treningiem podziel je na mniejsze części, żeby pies nie przyjął za wiele kalorii.

 

Dowiedz się więcej: Ciastka dla psa – przepis na domowy smakołyk dla Twojego pupila

Tresowanie psa w domu – jak się do tego przygotować?

Tresura psa bez pomocy specjalisty jest wyzwaniem. Odpowiednie przygotowanie i cierpliwość są kluczem do sukcesu. Tresura szczeniaka może sprawiać pewne kłopoty ze względu na brak koncentracji u kilkumiesięcznego pupila.

W szkoleniu takiego malucha nie ma miejsca na nudę i długie sesje. Jeśli trening będzie trwał zbyt długo, zwierzak zacznie się rozpraszać, jego postępy nie będą widoczne, a to doprowadzi jedynie do niepotrzebnej irytacji obydwu stron, a być może również spadku motywacji. Lepsze są krótsze sesje treningowe, dlatego przerwij ćwiczenia, gdy zwierzak powoli przestaje przejawiać zainteresowanie. Dzięki temu nauka nie będzie kojarzyła mu się z nudnym, powtarzalnym zajęciem, a z zabawą, za którą może otrzymać nagrodę. To sprawi, że jego motywacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Wyzwaniem może być też chęć nauczenia zwierzaka wielu komend jednocześnie. Gdy jeszcze dobrze nie rozumie polecenia „siad”, zrezygnuj z wprowadzania kolejnego. Dobrze jest pracować nad jednym, żeby nie mieszać szczeniakowi w głowie.

W domu jest wiele sytuacji na co dzień, w których warto potrenować komendy. Przykładowo, gdy na stole znajduje się talerz z resztkami obiadu, a pies chce się do niego dostać. To szansa, żeby przećwiczyć komendę „zostaw”. Ćwiczcie, gdy tylko nadarza się okazja, ale również planujcie sesje treningowe.

Tresura psów w domowym zaciszu to pewien etap na drodze do utrwalenia pożądanych zachowań. Konieczne jest zmienianie miejsc, w których uczysz zwierzę komend. Jeśli będziesz trenować „siad” tylko w przedpokoju, pies przyzwyczai się, że to polecenie obowiązuje właśnie tam. Na spacerze może już nie zrozumieć, o co Ci chodzi.

Kiedy tresura szczeniaka da pierwsze efekty?

Wiesz już, jak wytresować szczeniaka. Kiedy możesz spodziewać się efektów? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Są rasy psów, które uczą się szybciej niż inne. Za takie uznawane są Border Collie, Golden Retriever czy pudel. Musisz jednak pamiętać, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, a także regularności ćwiczeń i cierpliwości opiekuna. Są zwierzęta, które przyswoją komendę po kilku powtórzeniach. Innym natomiast będzie trzeba wielu sesji treningowych.

Pamiętaj, żeby rozpocząć trenowanie z psem od prostych komend, które są potrzebne na co dzień. Dopiero później przyjdzie czas na aportowanie i sztuczki.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa aportować? Nauka krok po kroku

Jak dbać o wytresowanego psa?

Jak wytrenować psa – to pytanie zadają sobie chyba wszyscy przyszli i obecni opiekunowie tych czworonogów. Ważne jest, by podejść do zwierzęcia z cierpliwością i zrozumieniem, że każdy pupil uczy się w swoim tempie. Zadbaj też o systematyczność. Lepszy będzie codzienny trening trwający 10 minut niż przeprowadzona raz w tygodniu godzinna sesja.

Tresura psa jest ważna dla jego bezpieczeństwa, ale to również doskonała okazja, żeby budować silną więź między zwierzęciem a opiekunem. Podczas ćwiczeń spędzasz z czworonogiem mnóstwo czasu. To chwile, w których rośnie zaufanie zwierzęcia do Ciebie. Wiesz już, jak wytresować szczeniaka. Zrobisz to z pomocą odpowiednich akcesoriów i przysmaków. Zajrzyj po nie do oferty sklepu Auchan. Czekają tam na Ciebie niezbędne produkty dla pupila!