Aplikacja

Wyprawka dla gryzonia. Sprawdź, czy masz te rzeczy dla chomika!

Opublikowano 22.02.2024 - 6 minut czytania

Pojawienie się pupila w domu to z pewnością wielkie wydarzenie, zwłaszcza dla najmłodszych. Aby jednak zwierzątko czuło się dobrze i rozwijało prawidłowo, należy zadbać o właściwe wyposażenie. Sprawdź, co powinna zawierać poprawnie skompletowana wyprawka dla chomika i przygotuj ją z Auchan!

Wyprawka dla chomika – spraw by czuł się dobrze w nowym domu!

Zmiana otoczenia i przebywanie z nieznanymi wcześniej osobami może być niezwykle stresujące nie tylko dla ludzi, ale także naszych pupili. Takie okoliczności mogą wpływać na ich samopoczucie, a nawet stan zdrowia. Dowiedz się zatem, co potrzebuje chomik, aby jak najszybciej mógł zaaklimatyzować się w nowym domu.

Chomiki to niewielkie zwierzątka, które nie mają wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Należy jednak zapewnić im kilka niezbędnych przedmiotów, aby czuły się dobrze.

Prawidłowo skompletowana wyprawka dla chomika jest ważna dla samopoczucia pupila, jego bezpieczeństwa, kondycji i potrzeb fizycznych. To nie tylko akcesoria związane z żywieniem czy higieną, ale również dobrze dobrana zabawka. Chomik w klatce uwielbia aktywność – to wspomaga jego zdrowie.

Przeczytaj także: Jak zrobić zabawkę dla kota DIY? Kilka pomysłów

Wyprawka dla chomika – lista rzeczy

Jeżeli zależy Ci, aby stworzyć dobre warunki dla chomika, zacznij od sporządzenia listy rzeczy, które warto przygotować dla swojego pupila. Takie zestawienie ułatwi przygotowania do przybycia nowego członka rodziny i sprawi, że z pewnością o niczym nie zapomnisz, a wyprawka dla gryzonia będzie kompletna.

Tym, co jest potrzebne dla chomika w pierwszej kolejności, to klatka. Podczas zakupów należy zwrócić szczególną uwagę na jej wielkość. Zwierzak będzie w niej spędzał większość czasu i takie akcesorium stanowi dla niego prawdziwy dom. Na liście rzeczy dla chomika muszą znaleźć się również elementy, takie jak miseczka na pokarm, poidełko i domek. Wyprawka dla gryzonia powinna też zawierać zabawki oraz artykuły pielęgnacyjne i higieniczne.

Wybór klatki – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaka klatka dla chomika będzie najlepsza? Jej wybór ma istotny wpływ na komfort zwierzaka. Powinna być ona dość duża, aby pupil mógł w niej biegać. Warto też uwzględnić, że w środku będą znajdowały się także różne akcesoria, które ograniczą możliwość ruchu. Dlatego też minimalna wielkość klatki dla chomika to 80 × 50 cm. Jeżeli jednak masz możliwość zakupu większego akcesorium, warto to zrobić.

Należy również rozważyć, jaka klatka dla chomika będzie dobrym wyborem pod względem materiału, z którego jest wykonana. Najlepiej postawić na szczebelki zrobione z metalu. Jest to wytrzymały materiał, odporny na pazurki i ząbki gryzonia.

Pamiętaj, aby klatka była wyłożona odpowiednio dobranym podłożem. Najlepszą opcją będą tu trociny, ściółka bawełniana, lniana lub konopna. Warto też dodać do niej siano. Wtedy chomik będzie mógł wić gniazda i drążyć korytarze. Warstwa tego typu wyścielenia powinna mieć co najmniej 10 cm.

Przeczytaj także: Dlaczego szczeniak gryzie? Poznaj zachowania swojego psa

Co lubią chomiki? Zabawki i akcesoria

Wśród rzeczy dla chomika obowiązkowym elementem są miseczki na pokarm i poidełka. W sprzedaży możesz znaleźć akcesoria wykonane z różnych materiałów takich jak plastik, ceramika czy metal. Miski ceramiczne są ciężkie i stosunkowo najtrudniej jest je wywrócić. Taki wariant naczynia z uroczym wzorem marchewki uwielbianej przez gryzonie od marki Yarro znajdziesz w Auchan.

Chomiki to gryzonie, które potrzebują schronienia i miejsca do odpoczynku. W roli takiej kryjówki świetnie sprawdzi się domek. Przy zakupie wybierz model z otworami, do których bez problemu dostanie się Twój pupil. Do klatki idealnie sprawdzi się drewniany domek marki Pinokio. Ma on dość duży otwór, a jednocześnie zapewnia ciemny kącik i schronienie dla gryzonia. To także dobre akcesorium dla podobnych rozmiarowo zwierzątek takich jak myszki.

Niezbędnym elementem wyposażenia jest również poidełko. Chomiki nie piją dużej ilości wody, więc nie potrzebujesz pojemnika o dużej pojemności, wystarczy taki na około 50 ml. Należy jednak pamiętać, że im mniejszy jest dozownik, tym częściej trzeba sprawdzać poziom płynu i go wymieniać. Jeśli preferujesz nieco bardziej pojemne warianty, dobrym wyborem będzie dozownik dla gryzoni 250 ml VitaKraft, który zapewni pupilowi dostęp do świeżej wody bez ryzyka zalania ściółki.

Wśród wyposażenia powinna też znaleźć się nie jedna zabawka. Chomik w klatce z pewnością będzie chętnie korzystał z różnego rodzaju hamaków, tuneli, drabinek, a także specjalnych basenów wypełnionych specjalnym podłożem piaskowym. Podczas wyboru takich akcesoriów należy zwrócić uwagę na materiał ich wykonania. Najlepiej postawić na tworzywa naturalne i tym samym bezpieczne. Może to być np. bambus czy łupina z kokosa.

Obowiązkowym elementem w klatce jest również kołowrotek, istotny nie tylko dla zabawy, ale też zdrowia chomika. Akcesorium nie powinno być zbyt małe w stosunku do zwierzęcia, aby nie narażać pupila na urazy kręgosłupa. Jego średnica powinna wynosić minimum 27 cm.

Przeczytaj także: Rośliny trujące dla kota – jakich okazów unikać, opiekując się mruczkiem? Lista

Dobre warunki dla chomika – jak je zapewnić?

Aby gryzoń czuł się dobrze i komfortowo, poza dobrze skompletowaną wyprawką dla chomika, zadbaj o odpowiednią lokalizację klatki. Powinna stać w miejscu, które nie będzie narażone na ciągłe nasłonecznienie, przeciągi czy hałas. Jeśli planujesz hodować kilka gryzoni, nie powinno się ich trzymać razem w jednej klatce – są to zwierzaki, które bardzo cenią sobie prywatność. W przeciwnym wypadku może dojść do zachowań agresywnych, pogryzień i zranień, a niekiedy ogromnego stresu.

Podczas zakupu rzeczy dla chomika bardzo ważne jest też dokładne sprawdzanie przeznaczenia, składu produktów i rodzaju tworzywa wszystkich przedmiotów. Gryzonie, jak sama nazwa wskazuje, mogą podgryzać niektóre elementy. Dlatego też pojawia się większe ryzyko przypadkowego połknięcia odłamków akcesoriów, co może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet zagrożenie życia chomika.

Przeczytaj także: Jakie rybki do akwarium wybrać? Poradnik Auchan

Wyprawka dla chomika – czego unikać?

Nie zawsze to, co lubią chomiki, jest dla nich dobre i zdrowe. Chociaż gryzonie te chętnie zjadałyby dużo produktów z ludzkiej diety, mogłoby to skończyć się dla nich bardzo źle. Należy więc unikać podawania im białego pieczywa, makaronu, kasz, ryżu czy sucharków. Ponadto szkodliwe są dla nich też surowe ziemniaki i fasola, cytrusy, migdały, czosnek, nasiona jabłek, rabarbar i cebula. Chomiki nie mogą też jeść przekąsek słodzonych i solonych.

Podczas zakupu ściółki, nigdy nie stosuj podłoży przeznaczonych dla innych zwierząt niż gryzonie, czyli np. żwirku dla kota czy ściółek granulowanych, które mogą zawierać związki toksyczne dla chomików.

Przygotuj idealną wyprawkę dla swojego chomika z Auchan!

Gromadzenie niezbędnych rzeczy dla chomika w różnych miejscach może być kłopotliwe i czasochłonne. Na szczęście wszystko co potrzebne dla pupila, znajdziesz w ofercie Auchan.

Właściwe wyposażenie wyprawki dla chomika jest kluczowe dla jego zdrowia, szczęścia i ogólnego dobrostanu. Inwestując w odpowiednią klatkę, wysokiej jakości pożywienie oraz bezpieczne zabawki oraz akcesoria, zapewniasz swojemu pupilowi wszystko, czego potrzebuje do długiego i szczęśliwego życia pod Twoją opieką.