Aplikacja

Zabawy z psem – jak zorganizować czas pupilowi?

Opublikowano 13.12.2023

Zabawy z psem to najlepszy sposób na zacieśnienie relacji ze swoim czworonożnym przyjacielem. Przynoszą one bardzo wiele korzyści zwierzęciu, zapewniając mu prawidłowy rozwój. Jak bawić się z psem i dlaczego to jest takie istotne?

Dlaczego zabawy z psem są ważne?

Każdy miłośnik czworonogów zdaje sobie sprawę, że zabawa z psem odgrywa w jego życiu ogromną rolę. Zwierzę czeka na interakcję z bliskim człowiekiem, traktując czas spędzony wspólnie jako największą przyjemność. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pies lubi zabawę i czemu to dla niego takie ważne?

Zacznijmy od tego, dlaczego psy lubią zabawy. Przyczyny należy szukać w procesach ewolucji i zjawisku nazywanym neotenia. Jest to cecha, którą obserwujemy także u innych gatunków zwierząt, a polega na zachowaniu niektórych cech młodzieńczych w dorosłym wieku.

Pochodzące od wilków psy w procesie udomowienia porzuciły niektóre naturalne cechy charakterystyczne dla ich dzikich przodków. Związanie swoich losów z człowiekiem doprowadziło do zaniku odruchu tworzenia społeczności czy polowania. Te cechy rozwijają się u wilków z wiekiem. Można zatem powiedzieć, że psy zachowują się jak wilki, które zatrzymały się na etapie szczenięcia. Zabawa jest zatem dla nich ważnym i jednym z najprzyjemniejszych zajęć.

Chcesz wiedzieć więcej o opiece nad szczeniakiem? Sprawdź, jaką karmę dla szczeniaka wybrać?

Dlaczego dla zwierząt zabawa jest taka ważna? Istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie planować zabawy z psem. Wśród najpopularniejszych należałoby wymienić:

 • ćwiczenie naturalnych zachowań – zwierzę ma świadomość, że zabawa jest tylko na niby, jednak może w ten sposób przećwiczyć niektóre wzorce zachowań. Chodzi głównie o zachowania związane z rywalizacją czy odruchy obronne. Mogą być potrzebne w przyszłości w kontaktach z innymi psami i ludźmi;
 • poprawa kondycji fizycznejzabawa z psem opiera się głównie na ruchu czworonoga. To ćwiczenia fizyczne, które pozwolą mu rozbudować mięśnie, poprawić kondycję i rozładować nadmiar energii;
 • nabywanie nowych umiejętności – podczas zabawy zwierzę może nauczyć się chwytania, szarpania, a także noszenia czy ciągnięcia. Nabywa nie tylko umiejętności fizyczne, ale także psychiczne. Pies zrozumie znaczenie rywalizacji i współpracy, a także nauczy się radzić sobie ze stratą i stresem;
 • zacieśnianie więzi z właścicielem – jeśli poświęcisz czworonogowi odpowiednio dużo czasu, będzie kojarzył Cię z czymś pozytywnym i radością. To pozwoli zacieśnić więzi i przyniesie korzyści dla obu stron; 
 • redukcja stresu – duży wpływ na właściwe zachowania psów ma odpowiedni poziom serotoniny. Zbyt mała zawartość hormonu szczęścia powoduje zachowania agresywne i lęk. Duża ilość ruchu i zabawy z psem na spacerze są najlepszym sposobem na podniesienie poziomu serotoniny. W ten sposób zredukujesz u psa poziom stresu, lęk i apatię.

Warto zaznaczyć, że regularne inteligentne zabawy z psem mogą przynieść wiele korzyści właścicielowi. Zabawa stanie się dla psa ogromną nagrodą, dla której będzie w stanie zrobić wiele. Jeśli po wykonaniu jakiejś komendy poświęcisz chwilę na zabawę, zwierzę potraktuje to jako nagrodę. Z biegiem czasu uzna, że chodzenia na spacerze przy nodze lub ignorowanie innych psów będzie przynosiło więcej korzyści, niż uciekanie i szczekanie na przypadkowe czworonogi. 

Chcesz lepiej poznać swojego pupila? Przeczytaj poradnik Auchan i dowiedz się, dlaczego pies ucieka z posesji i na spacerze.

Rodzaje zabaw dla psa

Szukasz sposobu na ambitne rozrywki i zastanawiasz się jak bawić się z psem? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych zabaw, które wpłyną pozytywnie na rozwój zwierzęcia. Poszczególne aktywności możesz zaplanować w domu lub na świeżym powietrzu.

Zabawy z psem na świeżym powietrzu – pomysły

Zabawa i świeże powietrze to dla psa połączenie doskonałe. Będąc na spacerze, możesz poświęcić nieco czasu na zabawę i jednocześnie uczenie psa nowych umiejętności. Wśród zabaw powinny się znaleźć:

 • aportowanie – to jedna z najpopularniejszych i stosunkowo łatwych do nauczenia dla psa zabaw. Rzucaj przedmiot interesujący pupila, a następnie egzekwuj od niego, żeby przyniósł go z powrotem i oddał. Możesz rzucać mu patyk, piłkę lub ulubioną zabawkę. Ta zabawa uczy posłuszeństwa, zmusza do aktywności fizycznej i sprawia, że pies koncentruje się na Tobie, a nie rozprasza bodźcami z otoczenia;
 • kółko lub slalom wokół nóg – proste sztuczki wyglądają efektownie, a po prawidłowym wykonaniu dają psu satysfakcję. Zacznij od kółeczka, czyli nauczenia psa poruszania się wokół Twoich nóg, kiedy pozostajesz w pozycji stojącej. Jeśli opanujecie tę sztuczkę, następnym krokiem może być slalom między nogami. Takie zabawy poprawiają sprawność psa i są dla niego ćwiczeniami rozciągającymi; 
 • rozróżnianie kierunków – w parku lub przed domem ustaw się kilka metrów od zwierzaka, a po obu stronach ułóż zabawki. Następnie wskaż kierunek dłonią i pozwól mu ruszyć w stronę przedmiotu. Zabawa może mieć wiele wariacji: z jedną zabawką lub zakazem. Przyda się przy zmianie kierunku w czasie spaceru, biegu, czy nawet pływania. 

Mieszkasz w centrum miasta, jednak lubisz zabawy z psem w terenie? Z poradników Auchan dowiesz się, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie.

Organizowanie zabawy z psem w domu

Brzydka pogoda nie musi być przeszkodą w zabawie z pupilem. Zabawy z psem w domu musisz jednak dostosować do warunków, czyli mniejszej ilości dostępnej przestrzeni. W co się bawić? 

 • szukanie zabawki – to zabawa szczególnie kochana przez psy lubiące tropić. Wydaj komendę „siad”, a następnie udawaj, że umieszczasz przysmak dla psa w kilku miejscach. Ostatecznie zostaw go w jednym z nich. Zadaniem psa będzie odnalezienie tego miejsca, a nagrodą stanie się smakołyk;
 • zgadywanki – kolejna zabawa, w której będą potrzebne kawałeczki suchej karmy dla psów. Przygotuj kubki lub doniczki w podobnym kształcie i pod jednym z nich umieść przysmak. Następnie przywołaj psa i pozwól mu wyczuć zapachem odpowiedni kubeczek. Na początek wystarczą dwa kubeczki, a z biegiem czasu możesz dokładać kolejne, tym samym utrudniając zadanie;

chowany – to zabawa podobna do szukania zabawki, jednak to Ty zajmiesz miejsce przysmaku. Najlepiej sprawdza się w dużych domach z licznymi zakamarkami. Każ psu zostać lub poproś kogoś o przytrzymanie. Następnie schowaj się i przywołaj psa. Kiedy Cię znajdzie, w nagrodę poświęć mu chwilę na zabawę.

Zabawy dla psów w grupie

Zabawy z psem najczęściej są czasem spędzonym jeden na jeden. Większość z czworonogów lubi jednak zabawy z innymi czworonogami. Tu najczęściej psy wybierają dwa rodzaje aktywności:

 • bieganie – czyli zabawa w berka, którą wybierają psy szybkie i zwinne, takie jak teriery i harty;
 • zapasy – przepychanie się to domena psów silnych, czyli głównie ras typu „bull”.

W zabawy między dwoma zwierzętami nie musisz specjalnie ingerować, jednak uważnie je obserwuj. Takie gonitwy i zapasy często mogą przypominać walkę, jednak dopóki nie dostrzeżesz wyraźnych agresywnych sygnałów, nie przerywaj jej. Pamiętaj też, że nie wszystkie psy lubią grupowe zabawy. Zwierzęta mogą też nie przypaść sobie do gustu.

Jakie zabawki wybrać dla swojego pupila?

Zabawki i akcesoria dla psów mogą pomóc w zabawie i uczynić ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Najczęściej zabawki służą do gryzienia lub aportowania. Musisz jednak właściwie je dobrać, uwzględniając rasę psa i jego predyspozycje. Na co zwrócić uwagę?

 1. Rozmiar zabawki musisz dobrać do wielkości psa.
 2. Zabawki do gryzienia powinny stanowić wyzwanie. Psy nie mogą zbyt łatwo sobie poradzić z ich przegryzieniem. Tu polecamy sznury bawełniane lub piłki gumowe, które możesz kupić w sklepach Auchan.
 3. Wybierz akcesoria przeznaczone tylko dla psów. Zabawki dla kota mogą okazać się nieciekawe, mało trwałe, a nawet niebezpieczne.
 4. Wybieraj akcesoria i zabawki z atestem bezpieczeństwa.

Jak dostosować zabawy do wieku i potrzeb psa?

Małe dzieci mają inne aktywności niż starsi ludzie. To, co naturalne u ludzi, potwierdza się także u zwierząt. Zabawa z psem musi być dostosowana do jego wieku. O czym pamiętać na poszczególnych etapach życia czworonoga?

 • szczeniaki wybieraj aktywne zabawy i mające rozwijać głównie naturalne wzorce ruchowe. Unikaj zabaw z szarpaniem, które mogą prowadzić do wypadania mlecznych zębów;
 • psy dorosłe – to najdłuższy okres życia psa, w którym możesz bawić się na wiele sposobów. Skup się jednak na zabawach mających wymusić posłuszeństwo i utrzymać poziom kondycji fizycznej;

psy starsze – z wiekiem psy coraz mniej interesują się zabawami. Mają też mniej siły, a po intensywnym bieganiu mogą pojawić się u nich dolegliwości bólowe. Skup się zatem na spacerach, zabawach w domu i ogranicz zadania bardzo wymagające fizycznie.

Twój pies nie lubi biegać i zaczyna nabierać kilogramów? Sprawdź, jak odchudzić psa z nadwagą.

Umocnij swoją więź z pupilem podczas zabawy!

Zabawy z psem to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu i wzmocnienie relacji pomiędzy czworonogiem i właścicielem. To też świetna forma treningu dla psa i szansa na maksymalne wydłużenie jego życia. Zwiększaj skalę trudności zadań i stawiaj przed zwierzakiem nowe wyzwania. Pamiętaj o dostosowaniu zabawek do potrzeb psa. W poszukiwaniu karmy lub akcesoriów do zabawy odwiedź sklepy Auchan.