Aplikacja

Zoomies u psa – czym są i jak sobie poradzić z psią głupawką?

Opublikowano 07/31/2023

Twój czworonóg ma nieposkromioną energię, biega i skacze jak szalony? Psia głupawka, czyli inaczej zoomies u psa, to częste zachowanie u szczeniaków oraz psów dorosłych. Poznaj jego przyczyny i dowiedz się, jak sobie z tym radzić.

Zoomies u psa – poznaj fenomen psich „głupawek”

Niejeden właściciel pupila przynajmniej raz miał do czynienia z sytuacją, w której jego szczekający przyjaciel w najmniej oczekiwanym momencie zaczął biegać i skakać jak szalony. To zoomies, czyli nagły przypływ energii, podczas którego zwierzę jest bardzo pobudzone. Może to być frustrujące, zwłaszcza gdy zdarza się późnym wieczorem i nocą – po ostatnim posiłku i długim spacerze.

Zoomies występuje często na spacerze. Właśnie wtedy pomagają mocne smycze i szelki. Psia głupawka na dworze uniemożliwia spokojne prowadzenie psa, bo pupil nie zważa na to, co dzieje się dookoła. To dość niebezpieczne, ponieważ pies może wpaść na swojego opiekuna, innego psa lub w przeszkodę. Szczególnie groźna może stać się sytuacja w pobliżu ruchliwej ulicy.

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy głupawka u psa pojawia się na spacerze? Takie zachowanie należy spokojnie przeczekać, krzykiem tylko nasilisz problem. Gdy psiak wyładuje swoje emocje i zacznie słuchać Twoich poleceń, podaruj mu nagrodę w formie przysmaku. Możesz też go przytulić do siebie i pogłaskać.

Najczęściej taka głupawka u psa trwa kilkanaście minut. W jej trakcie czworonóg nie reaguje na polecenia, które mu wydajesz. Nawet gdy chcesz go uspokoić i zatrzymać, wypowiadane przez Ciebie słowa nie mają najmniejszego znaczenia. Próba kontaktu ze zwierzęciem zazwyczaj się nie udaje, nawet gdy jesteś właścicielem bardzo posłusznego i ułożonego psa.

Przeczytaj również: Jak przygotować psa na dziecko? Auchan podpowiada

Istnieje niewiele badań nad zjawiskiem, jakim jest zoomies. Niemniej jednak jeśli psia głupawka pojawia się u Twojego psa nagminnie, warto skonsultować to z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.

Zoomies Co To

Czym są zoomies u psa? Wyjaśnienie zachowania

Już wiesz, jak objawia się psia głupawka. Zoomies, zwane także FRAPs (Frenetic Random Activity Periods), to nic innego jak niczym niespowodowany, nagły przypływ energii, podczas którego zwierzak diametralnie zmienia swoje zachowanie. Nie słucha wtedy swojego właściciela, może biegać sprintem po ogrodzie, wyrywać się ze smyczy na spacerze, a w trakcie biegania przeskakiwać przez stojące mu na drodze przeszkody, jak krzesła ogrodowe, konary drzew czy przez inne mniejsze psy.

Często zoomies u psa to nie tylko beztroskie hasanie i wygłupy. W niektórych przypadkach pod wpływem emocji szczeniak może zacząć atakować i podgryzać ludzi. Nie wynika to z jego agresji, lecz chęci zabawy, i Ty jako właściciel psiaka w pełni to rozumiesz. Mniej wyrozumiałe mogą być jednak inne osoby, które spotkasz na spacerze. Mają prawo czuć się zagrożone, a to może być zalążkiem niemiłych sytuacji.

Psia głupawka zdarza się zwierzakowi przynajmniej raz w jego życiu. Są jednak rasy psów, które dopada częściej, np. u psów Border Collie czy Jack Russell Terrier. To dynamiczne i pełne energii psy, które mogą dostawać głupawki, gdy nie mają wystarczająco dużo aktywności fizycznej i umysłowej.

Zoomies U Psa
Zoomies U Psa

Jak radzić sobie z zoomies u psa? Praktyczne porady

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn psiej głupawki – nuda i brak aktywności fizycznej to jedna z głównych. Aby poskromić niesfornego zwierzaka, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Codzienne spacery z czworonogiem to obowiązek i nie chodzi jedynie o przejście się z psem wokół trawnika. Dłuższe wyjścia (minimum 30-minutowe) pozwolą pupilowi zgubić nadmiar energii. Powinieneś organizować je przynajmniej raz dziennie.

Owczarki niemieckie, husky, dalmatyńczyki, labradory, czyli psy ras dużych i olbrzymich, potrzebują intensywnego wysiłku fizycznego nawet przez 2–3 godziny dziennie. Te psy mogą przejść do pięciu kilometrów w ciągu dnia. Jeśli planujesz spacerować po mieście, a Twój psi przyjaciel jest nadpobudliwy i wykazuje agresywne zachowania, wyposaż się w odpowiednie obroże i kagańce. Kupisz je w Auchan. Kaganiec jest także obowiązkowy podczas przewożenia psa w komunikacji miejskiej i w pociągu.

Zobacz również: Ciastka dla psa – przepis na domowy smakołyk dla Twojego pupila

Brak odpowiedniej stymulacji umysłowej to kolejny powód zoomies. Miej na uwadze, że nie wszystkie domowe czworonogi to kanapowe leniuchy. Wiele ras psów zostało stworzonych do konkretnych zadań, jak polowanie, obrona opiekuna czy stróżowanie. Niestety wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy z ogromnych potrzeb swojego pupila. Znudzone psiaki nie mają okazji do wykorzystania nadmiaru swojej energii, a to objawia się psią głupawką.

Glupawka U Szczeniaka

Aby temu przeciwdziałać, już dziś wyposaż swojego psiaka w odpowiednie zabawki. Może to być gryzak, szarpak, piszczący pluszak czy mata do lizania. Tego typu akcesoria znajdziesz w Auchan. Dzięki nim możesz bawić się z psem w chowanego, przeciągać z nim linę lub szarpak, nauczyć zwierzę aportować czy zorganizować mu mini tor przeszkód. Nagrodą za spokojną i efektywną zabawę powinny być przysmaki. W Auchan kupisz między innymi suszone kurze łapki, noski wołowe czy kość z szynki prosciutto.

Mniej powszechnym powodem, ale również mogącym powodować zoomies, jest ból lub swędzenie skóry. Jeśli oprócz psiej głupawki zauważysz u swojego psa inne niepokojące symptomy, jak nadmierne drapanie czy wygryzanie sobie sierści, to powód, aby niezwłocznie wybrać się na wizytę u weterynarza. Odpowiednia higiena jest niezwykle ważna. Należy regularnie wyczesywać psu sierść i poddawać go kąpieli. Do tego przydadzą Ci się specjalistyczne szampony, np. szampon hipoalergiczny dla psów wrażliwych i szczeniąt od Farmona ze sklepu Auchan.

Psia głupawka – co warto wiedzieć o tym zachowaniu?

Nie zawsze psia głupawka jest oznaką znudzenia i braku aktywności. Czasem jest wręcz przeciwnie – zoomies pojawia się, gdy pies jest szczęśliwy i zadowolony z życia. To także wyrażenie radości w wyniku spotkania z innymi psami bądź człowiekiem. Sprint szaleńczej radości u psa możesz zaobserwować po swojej dłuższej nieobecności w domu. Psiak jest po prostu szczęśliwy, że do niego wróciłeś, zatacza wokół Ciebie kółka, intensywnie podgryza dłonie i nogi i nie może się uspokoić.

Glupawka U Psa

Głupawka u szczeniaka może wyzwolić się pod wpływem otoczenia, np. gdy po raz pierwszy pies czuje śnieg pod łapami czy jest w nowym, pobudzającym go miejscu – w parku, na plaży, nad jeziorem czy w lesie.

Zdenerwowanie także przyczynia się do zoomies, np. gdy psiak się czegoś przestraszy lub jest w otoczeniu, w którym za dużo się dzieje. Właśnie dlatego do takich sytuacji często dochodzi podczas spacerów w bardzo ruchliwych i zatłoczonych miejscach. Po powrocie do domu ten stan mija, ponieważ pies czuje się już swobodnie i bezpiecznie.

Sprawdź też: Jak przewozić psa? Bezpieczna podróż z pupilem

Wiedz, że również dieta ma ogromne znaczenie zarówno dla kondycji fizycznej, jak i psychicznej psa. Napady zoomies mogą pojawiać się, gdy szczeniak otrzymuje mało zbilansowane posiłki. Duża ilość energii, czyli intensywne bieganie i skakanie, przyczyniają się także do dużego obciążenia stawów. Konkretną porcję składników odżywczych oraz cennych minerałów zapewnia karma BARF. Surowe mięso i ryby dla psów są uznawane za jeden z najzdrowszych modeli żywienia czworonogów. Znajdziesz je w ofercie Auchan.

Jak radzić sobie z głupawką u psa? Wskazówki dla opiekuna

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak radzić sobie z głupawką u psa. Warto przeanalizować, w jakich momentach i godzinach dochodzi do zoomies, abyś potrafił je przewidzieć i odpowiednio zareagować. Gdy psia głupawka dotyka Twojego przyjaciela na popołudniowym spacerze w parku, gdzie jest duża liczba przechodniów, to postaraj się wybrać spokojniejsze miejsce na przechadzkę. Jeśli pies uaktywnia się zaraz po powrocie do domu, być może potrzebuje wyciszenia. Zorganizuj mu trening węszenia lub gryzienia albo włącz mu relaksującą muzykę i zadbaj o komfortowe legowisko.

Psia Glupawka

Głupawka u szczeniaka – normalne zachowanie czy powód do niepokoju?

Zoomies u psa to najczęściej normalne zachowanie wynikające z braku odpowiedniej ilości ruchu oraz nudy. Taka głupawka jest częścią psiego zachowania i nie wymaga specjalnego leczenia czy interwencji, chyba że jest związana z innymi problemami behawioralnymi.

Mamy nadzieję, że już wiesz, czym jest zoomies, co to jest psia głupawka i jak należy na nią reagować. Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą Auchan. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziesz nie tylko doskonałej jakości karmę dla psów, ale również przysmaki, akcesoria do pielęgnacji oraz obroże, smycze i kagańce. Koniecznie zwróć uwagę na marki własne Auchan jak Auchan czy Auchan Collection, którymi oznaczone są również produkty dla zwierząt.