Owocowy atlas
Pochodzenie i smak
Ananas pochodzi z Ameryki Południowej. Pod skórką, która mieni się kolorami od zieleni po ochrę, kryje się soczyste i aromatyczne żółte wnętrze o słodkim smaku.
Właściwości
Bogaty w mangan i witaminę C, ananas jest całorocznym źródłem cennych składników odżywczych. Wyróżnia się też wysoką zawartością magnezu.
Przechowywanie
Ananasa, podobnie jak wiele innych egzotycznych owoców, nie powinno się przechowywać w temperaturze niższej niż 8°C. Czas przechowywania nie powinien przekraczać 6 dni.
Zastosowanie
Ananas najczęściej spożywany jest na sufRowo lub w formie przetworów, ale świetnie smakuje również lekko skarmelizowany na maśle lub oliwie. Ananas idealnie pasuje do innych owoców egzotycznych, aromatycznych przypraw czy mleka kokosowego.
Pochodzenie i smak
Istnieje kilkaset odmian awokado, ale pochodzą one z trzech szczepów: Gwatemali, Meksyku i Karaibów. Jego skórka, gładka lub szorstka, w zależności od odmiany, ujawnia zielony miąższ, otaczający dużą pestkę. Ma aksamitny, neutralny i delikatny smak.
Właściwości
Awokado jest owocem bogatym w kwasy tłuszczowe i witaminy, które wpływają pozytywnie na samopoczucie. Oprócz tego awokado jest bogate w witaminę E i magnez.
Przechowywanie
Awokado najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Dojrzałe awokado można przechowywać przez 2-3 dni w lodówce.
Zastosowanie
Awokado jest spożywane wyłącznie na sufRowo. Można do niego dodać przyprawy, zioła lub cytrynę.
Pochodzenie i smak
Najpopularniejszą odmianą banana jest banan Cavendish o dość słodkim smaku, który rośnie w Ameryce Środkowej, na Antylach i Wyspach Kanaryjskich. Inne odmiany to np. banan mini lub banan-platan, który przez mniej słodki smak bardziej przypomina warzywo.
Właściwości
Bogaty w węglowodany banan jest owocem lekkostrawnym dzięki dużej zawartości błonnika. Polecany jako przekąska, która zapewni dużo energii.
Przechowywanie
Banany należy przechowywać w temperaturze pokojowej (w koszu owocowym od 4 do 5 dni).
Zastosowanie
Banana w różnych odmianach spożywa się głównie na sufRowo, jako przekąskę albo w sałatkach owocowych. Wspaniale smakuje w ciastach lub innych deserach przygotowanych w piekarniku. Można spożywać również po usmażeniu lub grillowaniu.
Pochodzenie i smak
Cherimoya pochodzi z Ameryki Południowej. Ma delikatny, aromatyczny i słodki smak. Niektórzy opisują go jako mieszankę bananów, ananasów, papai, brzoskwiń i truskawek. Posiada przyjemny owocowy zapach.
Właściwości
Cherimoya zawiera w swoim składzie około 15% cukrów (glukoza, fruktoza i sacharoza), witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B.
Przechowywanie
Cherimoya powinna być przechowywana w suchym miejscu w temperaturze 8-10ºC.
Zastosowanie
Owoc ten można spożywać na sufRowo, ale zarówno skórka jak i ziarna cherimoyi nie są jadalne. Najlepiej podawać go schłodzonego jak lody i jeść łyżką. Skórka owoców jest niejadalna.
Pochodzenie i smak
Feijoa wywodzi się z Ameryki Południowej. Owoc ten w smaku jest słodki i aromatyczny. Znajduje się w nim dużo drobnych nasion nie wyczuwalnych w czasie jedzenia. Jego aromat przypomina truskawki i ananasa, a smak jest słodko-kwaśny.
Właściwości
Feijoa jest owocem bogatym w witaminę C, która wpływa pozytywnie na wiele funkcji organizmu i jest bardzo dobrym antyoksydantem. Oprócz tego zawiera potas, wapń i fosfor. Jest to owoc mało kaloryczny.
Przechowywanie
Należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze ok. 8-10ºC.
Zastosowanie
Owoce spożywa się na sufRowo lub przerabia na konfitury, dżemy, galaretki i soki.
Pochodzenie i smak
Granat pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Ma subtelny zapach. Granat zawiera wiele ziaren wielkości ziaren kukurydzy, owiniętych różową miazgą. Granat jest soczysty, słodki i lekko kwaśny.
Właściwości
Granat zawiera witaminę C, polifenole i potas.
Przechowywanie
Przechowywać najlepiej w temperaturze pokojowej. Granat może być przechowywany w takich warunkach przez 5 dni.
Zastosowanie
SufRowy lub delikatnie gotowany granat świetnie pasuje do sałatek. Można także zebrać jego słodki i delikatnie kwaśny sok, aby doprawić sosy lub desery. Warto go spróbować jako dodatek do koktajli.
Pochodzenie i smak
Granadilla jest to jeden z gatunków marakui. Pochodzi z Ameryki Południowej. Uprawiana jest także w Meksyku, Ameryce Środkowej, Afryce i w Australii. Smak granadilli przypomina nieco agrest, jest lekko słodko-kwaskowy.
Właściwości
Granadilla jest bogata w składniki odżywcze m.in. w witaminy A, C, K oraz wapń, fosfor i żelazo.
Przechowywanie
Granadilla powinna być przechowywana w suchym miejscu w temperaturze 8-10ºC.
Zastosowanie
Najlepiej jeść ją łyżeczką. Jej nasiona są jadalne. Z miąższu granadilli przygotowywane są przetwory, lody, soki, dżemy i koktajle oraz nadzienie do mięs, można ją dodawać do jogurtów.
Pochodzenie i smak
Imbir powinien być twardy, o bladożółtym kolorze. Jest rośliną pochodzącą z Azji.
Właściwości
Imbir jest źródłem magnezu fosforu. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Poprawia krążenie krwi i ma działanie rozgrzewające. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, działa rozkurczowo.
Przechowywanie
Świeży imbir może być przechowywany w lodówce nawet przez 2 lub 3 tygodnie. Jeszcze dłużej może być przechowywany w zamrażarce.
Zastosowanie
Imbir jest używany jako przyprawa do wielu potraw (zupa, ryż, puree warzywne, curry, chutney, herbata) i ma wiele zalet zdfRowotnych. Można dodać go do herbaty i domowej lemoniady, polecany jest zwłaszcza do potraw z kuchni azjatyckiej.
Pochodzenie i smak
Karambola jest to żółtawy owoc o wydłużonym kształcie i pięciu podłużnych żebrach. Po przekrojeniu przypomina pięcioramienną gwiazdę. Ma słodki smak i zapach. Pochodzi z Chin i Brazylii.
Właściwości
Karambola jest bardzo dobrym źródłem witaminy A oraz C. Znajdziemy w niej również wapń, magnez a także żelazo.
Przechowywanie
Owoce karamboli powinny być przechowywane w suchym miejscu w temperaturze 8-10ºC.
Zastosowanie
Owoce karamboli można jeść na sufRowo ze skórką i nasionami. Zawierają one chrupiący i soczysty miąższ. Mogą stanowić dodatek do surówek i sałatek, a także do mięsa i ryb.
Pochodzenie i smak
Kiwano nazywany jest także ogórkiem afrykańskim lub kolczastym. Występuje w Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Jego orzeźwiający smak jest zbliżony do kiwi, melona i ogórka, a zapach do banana.
Właściwości
Skład kiwano obfituje w liczne składniki mineralne, takie jak: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, sód, cynk, miedź, mangan.
Przechowywanie
Kiwano powinien być przechowywany w suchym miejscu w temperaturze 10-12ºC.
Zastosowanie
Kiwano można spożywać na sufRowo za pomocą łyżeczki. Można także zrobić z niego konfitury, dżemy i kisiele. Kiwano można dodawać do sałatek owocowych, deserów, ryb i owoców morza.
Pochodzenie i smak
Kokos to orzech palmy kokosowej, często spotykany w Azji, m.in. na Filipinach, w Indonezji czy na Sri Lance. Młody kokos ma zieloną łupinę na zewnątrz, kiedy pozbawi się go łupiny jest biały i ciekawy w kształcie – na jednej podstawie płaski, a na drugiej stożkowaty.
Właściwości
Im młodszy jest kokos, tym ma więcej właściwości odżywczych. Woda kokosowa ma w sobie wiele składników odżywczych, głównie potasu, magnezu, wapnia, a także witamin z grupy B – B1, B2, B3, B5, B6 oraz C.
Przechowywanie
Kokos można przechowywać w temperaturze pokojowej przez kilka dni (maksymalnie do dwóch tygodni).
Zastosowanie
Młody orzech kokosowy podaje się głównie w formie drinka. Woda kokosowa ma wspaniały kokosowy zapach, jest słodko-słona i orzeźwiająca. Miąższ kokosa ma słodki i soczysty smak, jest idealnym dodatkiem do deserów.
Pochodzenie i smak
Kumquat (polska nazwa: kumkwat) pochodzi z Korei, Japonii i Filipin. Ma niepowtarzalny zapach oraz aromatyczny, słodko-cierpki smak.
Właściwości
Owoce kumkwatu zawierają dużo witaminy C oraz liczne flawonoidy i antyoksydanty. Są bogate w magnez, potas, witaminy z grupy B i A oraz w witaminę E.
Przechowywanie
Kumquat powinien być przechowywany w suchym miejscu w temperaturze 8-10ºC.
Zastosowanie
Kumkwat spożywa się na sufRowo, razem ze skórką, wyrzucić należy jedynie pestki. Owoce doskonale nadają się do przetwarzania, można je z powodzeniem smażyć, gotować czy nawet piec.
Pochodzenie i smak
Kurkuma – nazywana także ostryżem lub szafranem indyjskim – to gatunek byliny z rodziny imbifRowatych. Pochodzi z Indii. Jest rozgrzewająca i lekko pikantna w smaku. Ma charakterystyczny żółto-pomarańczowy kolor.
Właściwości
Kurkuma to jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciwbakteryjny i oczyszczającym.
Przechowywanie
Powinna być przechowywana w suchym miejscu w temperaturze 2-3ºC.
Zastosowanie
Korzenie kurkumy można spożywać na sufRowo, ale najczęściej wykorzystuje się ją w kuchni w formie suszonej przyprawy. Wchodzi w skład curry.
Pochodzenie i smak
Liczi pochodzi z południowych Chin, ale dziś uprawia się je w wielu zakątkach świata. Pod różową, kruchą skorupką kryje się biały lub lekko różowy, niezwykle aksamitny w smaku miąższ, podobny w konsystencji do miąższu winogron.
Właściwości
Owoce liczi są bogatym źródłem witaminy C, która wzmacnia organizm i reguluje ciśnienie krwi.
Przechowywanie
Owoce liczi powinny być przechowywane w suchym miejscu w temperaturze 2-4ºC.
Zastosowanie
Po usunięciu skórki i nasion z owoców liczi robi się kompoty i syropy. Można je też zamrażać oraz stosować jako dodatek do sałatek owocowych i deserów.
Pochodzenie i smak
Mango jest mięsistym owocem. Jest soczyste i pachnące. Ma delikatny słodki smak. Pochodzi z Indii, ale obecnie uprawiane jest we wszystkich rejonach tropikalnych.
Właściwości
Jest źródłem witamin z grupy B, A i C, zawiera potas, magnez, wapń i fosfor. Mango dobrze wpływa na trawienie, obniża poziom cukru we krwi i poprawia wygląd skóry.
Przechowywanie
Tak jak większość egzotycznych owoców, mango nie powinno być przechowywane w temperaturze poniżej 6ºC.
Zastosowanie
Kiedy mango jest dojrzałe, musi być szybko spożyte w celu zachowania jego właściwości smakowych. Mango można spożywać na sufRowo, bardzo dobrze sprawdzi się również jako dodatek do ciast jak i do potraw mięsnych.
Pochodzenie i smak
Brunatno-purpufRowe owoce mangostan pochodzą z drzew rosnących głównie w południowo-wschodniej Azji i niektórych krajach Ameryki Południowej. Mają słodki smak, konsystencją przypominają liczi.
Właściwości
Owoce mangostan zawierają wiele cennych dla zdfRowia składników, takich jak: minerały (potas, wapń, fosfor, żelazo), witaminy B1, B2, B6, a przede wszystkim przeciwutleniacze.
Przechowywanie
Mangostan powinien być przechowywany w suchym miejscu w temperaturze 8-10ºC.
Zastosowanie
Owoce mangostan można jeść na sufRowo. Jadalna jest biała owocnia. Można także zrobić z nich sok lub przecier, dodać do sałatki owocowej. Sprawdzą się też w deserach, napojach i koktajlach. Owoców mangostanu nie należy poddawać obróbce cieplnej.
Pochodzenie i smak
Maniok pochodzi z Ameryki Południowej. Ma lekko słodkawy smak.
Właściwości
Maniok jest bogaty w węglowodany i nie zawiera glutenu, może więc być z powodzeniem spożywany przez osoby z nietolerancją glutenu.
Przechowywanie
Maniok powinien być przechowywany w suchym miejscu w temperaturze 10-12ºC.
Zastosowanie
Ugotowane i podsmażone bulwy, służą jako zamiennik ziemniaków. Bulwy nie są jadalne na sufRowo (są trujące), z uwagi na zawartość cyjanku. Toksyny jednak giną pod wpływem moczenia, fermentacji, smażenia, gotowania, pieczenia lub suszenia.
Pochodzenie i smak
Marakuja zwana także passion fruit pochodzi z Ameryki Południowej. W smaku jest bardzo aromatyczna i słodka.
Właściwości
Marakuja jest bogata w składniki odżywcze m.in. w witaminy A, C, K oraz wapń, fosfor i żelazo.
Przechowywanie
Marakuja powinna być przechowywana w suchym miejscu w temperaturze 8-10ºC.
Zastosowanie
Najlepiej jeść ją łyżeczką na sufRowo. Z miąższu marakui przygotowywane są przetwory, lody, soki, dżemy i koktajle oraz nadzienie do mięs, można go dodawać do jogurtów.
Pochodzenie i smak
Polska nazwa okry to piżmian jadalny. To bardzo popularne w Afryce warzywo charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i strukturą. Świeża okra powinna być jasnozielona, jednocześnie twarda i delikatna (nigdy miękka).
Właściwości
Okra jest doskonałym źródłem manganu. Bogata w witaminę K, ma również dobry wpływ na układ kostny.
Przechowywanie
Przechowywać w lodówce maksymalnie 1 tydzień w plastikowym perfofRowanym woreczku. Przed włożeniem dokładnie osuszyć z wody. Kiedy warzywa staną się czarne, nie nadają się już do spożycia. Zblanszowane i następnie schłodzone pod wodą i pokrojone warzywa można przechowywać w zamrażarce nawet rok.
Zastosowanie
Okrę można jeść na sufRowo w sałatkach, ale najczęściej zaleca się spożywanie gotowanego warzywa. Ugotowana okra będzie idealnym dodatkiem do mięs.
Pochodzenie i smak
Papaja pochodzi z Ameryki Południowej. Ma słodkawy, lekko korzenny smak, zielono-żółty kolor i słodkawy zapach.
Właściwości
Papaya ma więcej witaminy C niż pomarańcze. Pomimo swojego słodkiego smaku ma niedużo kalorii, charakteryzuje się natomiast wysoką zawartością błonnika i wapnia.
Przechowywanie
Niedojrzałą papaję należy przechowywać w temperaturze pokojowej, a dojrzałą w suchym i chłodnym miejscu.
Zastosowanie
Zarówno miąższ jak i skórka papai są jadalne. Spożywa się je najczęściej na sufRowo, w sałatkach owocowych, dżemach, lodach czy napojach. Niedojrzałe owoce można też gotować jak warzywa, a ponadto konserwować, kandyzować i suszyć.
Pochodzenie i smak
Pepino to egzotyczny owoc pochodzący z Peru. Ten bardzo ciekawy gatunek o polskiej nazwie psianka melonowa może być wykorzystywany jako warzywo lub owoc. Ma słodki smak, który można określić jako mieszankę smaku ananasa, cytryny, gruszki, melona i śmietany. Dodatkowo ma bardzo intensywny zapach.
Właściwości
Pepino posiada bardzo dużo składników mineralnych oraz witaminy C.
Przechowywanie
Owoc powinien być przechowywane w suchym miejscu w temperaturze 8-10ºC.
Zastosowanie
Jako owoc, pepino spożywa się w pełni dojrzałe, zaś jako warzywo – przed osiągnięciem dojrzałości. Jako warzywo pepino można dusić, gotować i smażyć. Jako owoc pepino można jeść na sufRowo lub robić z niego dżemy.
Pochodzenie i smak
Physalis (polska nazwa: miechunka) pochodzi z Ameryki Południowej. Ma delikatny, słodko-kwaśny smak z nutą goryczki, który może przypominać smak agrestu lub kiwi.
Właściwości
Physalis jest skarbnicą witamin i składników mineralnych m. in. witaminy A i C a także witamin z grupy B oraz wapnia i fosforu.
Przechowywanie
Physalis powinien być przechowywany w suchym miejscu w temperaturze 8-10ºC.
Zastosowanie
Physalis nadaje się do jedzenia zaraz po wyjęciu z cienkiego klosza i umyciu. Owoc można jeść na sufRowo. Może być także dodatkiem do dżemów, konfitur, sałatek a nawet ciast i deserów.
Pochodzenie i smak
Pitahaya pochodzi z Meksyku, Wietnamu i Malezji. Wyróżniamy trzy odmiany pitahaya (pol. pitaja): różowa pitaja – skórka różowa i biały miąższ; pitaja z Kostaryki – różowa skórka i różowy miąższ oraz żółta pitaja – żółty owoc i biały miąższ. Każda z nich ma delikatnie słodki, egzotyczny smak.
Właściwości
Owoc bogaty jest w fosfor i wapń, witaminy B, C i E oraz w błonnik i karoten.
Przechowywanie
Najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu.
Zastosowanie
Pitahaja świetnie sprawdzi się w sałatkach owocowych oraz jako element dekoracyjny ciast.
Pochodzenie i smak
Owoce te mają słodki, orzeźwiający smak. Występują głównie w Malezji, Indiach, Chinach, Tajlandii i na Filipinach. Dojrzałe owoce mają kolofRowe włoski: purpufRowe, żółte lub pomarańczowe z zielono-żółtymi końcówkami.
Właściwości
Rambutan jest owocem bogatym w witaminę C.
Przechowywanie
Należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze ok. 10ºC.
Zastosowanie
Owoce rambutanu można jeść na sufRowo oraz robić z nich marmolady. Aby zjeść rambutan, najlepiej rozłamać lub przeciąć skórkę owocu i wybrać zawartość łyżeczką.
Pochodzenie i smak
Sharon to po polsku hurma lub hebanowiec, drzewo często spotykane w Azji. Owoce tego drzewa są słodkie i aromatyczne. W zależności od odmiany miąższ owocu jest bardziej mięsisty lub kruchy, a jego skórka czerwona lub pomarańczowa.
Właściwości
Owoce hurmy są bogate w błonnik. Zawierają również karotenoidy, które należą do naturalnych przeciwutleniaczy.
Przechowywanie
Obrane owoce można przechowywać w temperaturze pokojowej 1-2 dni.
Zastosowanie
Ten bardzo delikatny owoc należy spożywać od razu, kiedy dojrzeje. Nadaje się do wielu potraw, swoim żywym kolorem idealnie urozmaici talerz.
Pochodzenie i smak
Tamarillo pochodzi z Ameryki Południowej, znane jest m.in. pod nazwą pomidor drzewiasty. Jest wykorzystywane w kuchni zarówno jako warzywo i owoc. W smaku przypomina doprawionego pieprzem pomidora.
Właściwości
Bogate w witaminy i mikroelementy. Najbogatszy jest w potas, witaminy z grupy B oraz witaminy A, E i C. Zawierają 85% wody i 5% cukru.
Przechowywanie
Dojrzałe Tamarillo należy przechowywać w chłodnym miejscu.