Chleb orkiszowy
Opublikowano 26.04.2023Prawdziwy chleb orkiszowy powinien zawierać jak najwięcej orkiszu. Jeśli zatem decydujesz się na zakup pieczywa w sklepie, koniecznie sprawdź jego skład. Niektóre wypieki zawierają zaledwie 20–30% tej pszenicy – to zbyt mała ilość, aby móc czerpać ze wszystkich jej dobroczynnych właściwości. Piekąc chleb samodzielnie, zyskasz pewność co do składu oraz jakości wykorzystanych ingrediencji.
Jak zatem wykonać od podstaw chleb orkiszowy? Przepis, który znajdziesz poniżej, wyjaśni Ci krok po kroku, jak upiec ten rodzaj pieczywa.
Poza obowiązkowymi składnikami przygotuj także formę do pieczenia chleba. Najlepszym wyborem będzie blacha o wymiarach 31 x 11 x 7,5 cm.
Do naczynia wsyp razową mąkę orkiszową. Dodaj cukier, sól, drożdże suszone instant oraz zakwas chlebowy.
Wsyp 2 łyżki sezamu do smaku. Możesz zdecydować się na sezam czarny lub jasny, w zależności od preferencji. Starannie wymieszaj całość.
Wlej ciepłą wodę (najlepiej, aby jej temperatura nie przekraczała 35–40°C).
Dodaj oliwę. Możesz wykorzystać tę marki Auchan, która uzyskana jest bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych. Ewentualnie użyj dobrej jakości oleju roślinnego. Wymieszaj całość, aż do uzyskania klejącej, gęstej masy.
Przykryj ciasto folią spożywczą lub ścierką kuchenną, a następnie odstaw na 1 godzinę do wyrośnięcia. Możesz je też włożyć do delikatnie nagrzanej komory piekarnika (zwróć uwagę, aby temperatura nie przekraczała 35°C).
Przygotuj formę na chleb. W tym celu posmaruj jej wewnętrzne ścianki i dno oliwą. Możesz też posypać je sezamem oraz innymi składnikami, takimi jak ziarna słonecznika, dyni, maku albo otrębami, jednak nie jest to obowiązkowe.
Przełóż ciasto do formy i odstaw na pół godziny do wyrośnięcia w ciepłym pokoju bez przeciągów.
Wstaw blachę na środkową półkę piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C na 35–40 minut. Włącz funkcję grzania góra/dół. Po tym czasie wyjmij bochenek z piekarnika, wstępnie przestudź na kratce, a następnie wyjmij z formy. Chleb z mąki orkiszowej najłatwiej kroi się po całkowitym ostudzeniu.