Kawa po turecku z mastyksem
Opublikowano 03.08.2023Poza tym, że kawa turecka jest popularnym napojem codziennym, jest również częścią tradycyjnych tureckich zwyczajów ślubnych. Jako wstęp do małżeństwa, rodzice pana młodego (a w przypadku braku ojca – matka i starszy członek rodziny) muszą odwiedzić rodzinę młodej dziewczyny, by poprosić o jej rękę i błogosławieństwo jej rodziców na zbliżające się małżeństwo. Podczas tego spotkania, przyszła panna młoda musi przygotować i podać kawę turecką dla gości. Dla kawy pana młodego, przyszła panna młoda czasem używa soli zamiast cukru, aby ocenić jego charakter. Jeśli pan młody wypije swoją kawę bez oznak niezadowolenia, przyszła panna młoda zakłada, że pan młody jest dobrej natury i cierpliwy. Ponieważ pan młody już sam wchodzi do domu dziewczyny jako strona żądająca, w rzeczywistości to on zdaje egzamin a etykieta wymaga, aby przyjął ten szczególny prezent od dziewczyny z uśmiechem.
Rozgnieć mastyks w małym moździerzu, aż powstanie cienki proszek. W czajniku lub małym rondelku zagotuj wodę.
Dodaj rozgnieciony mastyks do gotującej się wody i gotuj na małym ogniu przez kilka minut, aż mastyks rozpuści się w wodzie. Dodaj kawę turecką i cukier (w zależności od preferencji smaku) do gotującej się wody z mastyks. Mieszaj delikatnie.
Gotuj kawę na małym ogniu przez około 2-3 minuty, aż na powierzchni kawy pojawią się bąbelki.
Przelej kawę do filiżanek, starając się nie przelać fusów. Odczekaj chwilę, aby fusy osiadły na dnie filiżanek. Możesz serwować kawę z mastyks na gorąco, komponując ją z tradycyjnymi tureckimi słodyczami (np. lokum) lub na zimno, po schłodzeniu w lodówce.
Mastyks doda pięknego, charakterystycznego cytrusowo-drzewnego smaku ze słodką nutą. Sprawiają, że to wariant kawy, który będzie zupełnie inny niż znane nam. Z pewnością przypadnie do gustu kawoszom lubiącym orientalne przyprawy.