Aplikacja
Kawa po turecku z przyprawami
 

Kawa po turecku z przyprawami

Opublikowano 03.05.2023

Jerzy Franciszek Kulczycki z herbu Sas, był polskim szlachcicem, dyplomatą i szpiegiem podczas V wojny austriacko-turecka. Za swoje działania podczas bitwy o Wiedeń w 1683 roku, był uważany za bohatera przez miejscowych ludzi. Według legendy, często jest cytowany jako założyciel pierwszej kawiarni, przy ulicy Schlossergassl koło katedry, która nosiła nazwę Hof zur Blauen Flasche (Dom pod Błękitną Butelką), w mieście w tym samym roku. Wykorzystał do tego ziarna kawy, którymi został uhonorowany przez króla Jana Sobieskiego, który pozwolił mu wybrać dowolną nagrodę z obozu pokonanych wrogów. Zaskakując wszystkich, Kulczycki wybrał 300 worków zawierających „ciemne ziarno”, które zwycięzcy planowali wyrzucić, uznając je za paszę dla wielbłądów. Okazało się, że worki te zawierały zapasy kawy.

Przepis na kawę dibek kahvesi (inaczej znanej jako „Osmanlı” lub „kervansaray kahvesi”) to połączenie wyjątkowych przypraw z turecką kawą, które są mielone razem. Oto jak ją przygotować:

1. Zetrzyj i połącz przyprawy

W misce połącz kawę turecką z pozostałymi przyprawami: kakao, karobu, pistacją, szafranem i mastyksem. Przełóż mieszankę przypraw do moździerza lub miski, i dokładnie je starannie utrzyj lub wymieszaj, aż wszystkie składniki się połączą.

2. Zagotuj wodę

W imbryku lub małym garnuszku, zagotuj wodę. Dodaj mieszankę przypraw do wrzącej wody i dokładnie wymieszaj.

3. Poczekaj aż całość się zagotuje

Gotuj na małym ogniu przez 2-3 minuty, aż aromat mieszanki przypraw, zacznie się uwalniać. Przecedź napój przez metalowe sitko, aby usunąć resztki przypraw.

4. Podaj kawę

Podawaj kawę dibek kahvesi w małych filiżankach, dodając preferowaną ilość śmietanki lub cukru do każdej filiżanki.

Teraz możesz cieszyć się unikalnym smakiem tureckiej kawy dibek kahvesi z połączeniem wyjątkowych przypraw o kremowej konsystencji.

Czas całkowity 15 min
Porcja 1
Przygotowanie 10 min
Gotowanie 5 min
Składniki
1
1 łyżeczka tureckiej kawy
1 łyżeczka mielonego kakao
szczyptę karobu (mączka chleba świętojańskiego)
1 łyżeczka mielonej pistacji (oryginalnie używa się pistacji terpentynowowej, jednak będzie o nią trudno w Polsce)
szczyptę mielonego szafranu
1 łyżeczka mielonego mastyksu
1 łyżeczka śmietanki w proszku