Klasyczna kawa po turecku
Opublikowano 03.06.2023Kawa turecka prawdopodobnie została sprowadzona do Imperium Osmańskiego przez podróżnych kupców już w XV wieku. Gubernator odpowiedzialny za Jemen, Özdemir Pasza, prawdopodobnie oficjalnie przedstawił ją sułtanowi Sulejmanowi Wspaniałemu, który ją upowszechnił. Według najbardziej rygorystycznej interpretacji Koranu, mocna kawa była uważana za narkotyk i jej spożywanie było zakazane. Murad IV wprowadził zakaz parzenia kawy, ale ze względu na ogromną popularność napoju, zakaz został ostatecznie uchylony.
Frédéric Mestdagh i Peter Giuliano w książce „The Craft and Science of Coffee” z 2017 roku piszą o sposobie przygotowania kawy tureckiej poprzez gotowanie jej w wodzie, a nie parzenia jak to ma w przypadku tradycyjnej europejskiej kawy. Dzięki temu procesowi, kawa pozostawiona w gorącym naczyniu jest mocniejsza niż espresso i ma charakterystyczny, intensywny, gorzki i ciemno-kawowy smak.
Wsyp kawę i cukier do niewielkiego dzbanka. Dodaj do dzbanka filiżankę wody i wymieszaj, aż kawa dobrze nasiąknie.
Umieść dzbanek na małym ogniu i gotuj całość, aż na powierzchni pojawią się bąbelki. Zdejmij dzbanek z ognia i poczekaj 1-2 minuty, aż fusy opadną na dno.
Delikatnie wlej kawę do filiżanek, starając się, aby fusy pozostały w dzbanku. Opcjonalnie można dodać do filiżanek odrobinę cukru, jeśli wolisz słodszą kawę