Kompot z suszu
Opublikowano 19.12.2023Kompot z suszu, nazywany zamiennie kompotem wigilijnym, to nieodłączny element polskiej wieczerzy świąt Bożego Narodzenia. Przygotowuje się go na bazie suszonych owoców, ponieważ były one dawniej najlepiej dostępne i najtańsze w okresie świątecznym.
Zwyczaj przygotowywania tego napoju święta utrzymywany jest do dziś, a w wielu domach przepis na kompot z suszu przekazywany jest od pokoleń. Napój często zalicza się do 12 tradycyjnych potraw na stole.
Zacznij wykonywać napój na kilka godzin przed podaniem. Baza do kompotu to owoce suszone: żurawina, figi oraz śliwki suszone marki Auchan, które wymagają moczenia w wodzie. Napar zrobiony odpowiednio wcześniej nabierze intensywniejszego koloru.
Dodatkowo esencja będzie bardziej wyrazista w smaku, a przyprawy zdążą przejść do wywaru. Spróbuj przepisu na bazie suszonych bakalii, z esencją pomarańczową, zakwaszoną sokiem z cytryny i dodatkiem aromatycznych przypraw korzennych.
Zacznij od namoczenia owoców (przez około godzinę). Przygotuj dużą miskę lub garnek. Pomarańczę umyj, przekrój na pół. Jedną połówkę pokrój w plastry, a drugą obierz i pokrój jej skórkę w kostkę.
Do środka wsyp śliwki suszone Auchan, figi suszone oraz żurawinę suszoną Auchan, pokrojoną skórkę pomarańczy i całość zalej ciepłą wodą. Odstaw na około godzinę. Co jakiś czas sprawdzaj owoce i kontroluj ich miękkość. Nie powinny być zbyt rozmiękczone, ponieważ rozpadną się podczas gotowania.
Przygotuj duży garnek o pojemności co najmniej 3 l. Przelej namoczone suszone owoce wraz z wodą do garnka. Dodaj do środka suszone jabłka, suszone gruszki, laski cynamonu, goździki i kardamon. Uzupełnij wodą tak, aby całkowita zawartość płynu miała około 3 litrów. Gotuj kompot przez około 10–15 minut.
W międzyczasie sprawdzaj miękkość owoców – dbaj o to, aby ich nie rozgotować. Pod koniec gotowania dodaj plastry pomarańczy i sok wyciśnięty z jednej cytryny.
Zdejmij garnek z kompotem z kuchenki. Odczekaj aż przestygnie i spróbuj do smaku. Jeżeli uznasz, że owoce nie dodały mu wystarczającej słodyczy, dosłódź kompot miodem lub cukrem. To ważne, abyś zrobił to po ugotowaniu i przestudzeniu, ponieważ naturalna słodycz owoców zazwyczaj jest wystarczająca.
Możesz doprawić kompot większą ilością korzennych przypraw, jeżeli preferujesz bardziej wyraziste smaki.
Podawaj kompot w szklanym dzbanku lub karafce, najlepiej z sitem. Przelej z garnka do dzbanka zawartość suszu łącznie z płynem, tak by owoce ozdobiły napar w naczyniu. Dla lepszego efektu, przed podaniem na stół dodaj do przeźroczystych szklanek plastry pomarańczy, laskę cynamonu lub gwiazdki anyżu. Serwuj kompot po przestudzeniu, co najmniej godzinę od gotowania. Wtedy smakuje najlepiej! Możesz wypijać sam napar owocowy lub spożywać także ugotowane owoce z kompotu w formie deseru.
Przepis jest odpowiedni dla osób na diecie tradycyjnej, wegetariańskiej i wegańskiej.
Smacznego!