Pierożki mandu
Opublikowano 06.02.2024W Polsce królują tradycyjne pierogi, w tym te z kapustą i grzybami. W Korei natomiast dużą popularnością cieszą się pierożki o nazwie mandu. Te kształtem przypominają uszka, jednak nadziewane są kiszonymi warzywami. Kolejną różnicą jest sposób ich przygotowania – najczęściej gotuje się je bowiem na parze, dzięki czemu ich ciasto rozpływa się w ustach.
Do przygotowania koreańskiego farszu warto wykorzystać kimchi z chińskiej kapusty oraz azjatycki zamiennik mięsa, czyli wędzone tofu.
W Korei pierożki mandu często podawane są jako przystawka i świetnie współgrają z zupą udon. Dodaje się do nich także zazwyczaj aromatyczny sos. Przygotujesz go ze słodko-słonego sosu sojowego, oleju sezamowego oraz soku z cytryny.
Mąkę pszenną przesyp na stolnicę. Następnie dodaj szczyptę soli, letnią wodę oraz olej roślinny. Składniki dokładnie wymieszaj i wyrób dłońmi na gładką, elastyczną masę. Ciasto na pierożki mandu zawiń w folię i odstaw na minimum 10–15 minut. W tym czasie możesz przygotować wegetariański farsz.
Tofu wędzone Auchan rozkrusz w dłoniach i przełóż do miski. Grzyby shitake Diamond opłucz pod bieżącą wodą i pokrój w kostkę. Czosnek, imbir oraz szczypiorek drobno posiekaj. Do pokruszonego tofu dodaj warzywa oraz odsączoną kapustę kimchi Dongwon. Farsz dopraw sosem sojowym, sosem kimchi House of Asia. Możesz również dodać odrobinę soli, pieprzu i cukru.
Ciasto na pierożki mandu cienko rozwałkuj. Wykrawaj w nim krążki za pomocą kubka. Na każdy krążek ciasta, nakładaj po łyżce farszu. Pierożki zawiń w sakiewki i dokładnie sklej – możesz zamoczyć palce w zimnej wodzie, dzięki temu ciasto mniej będzie przyklejało się do dłoni.
W międzyczasie przygotuj garnek z sitkiem do gotowania na parze. W garnku zagotuj wodę, gdy woda zacznie wrzeć, ułóż na sicie pierożki. Gotuj je około 5–7 minut.
Wymieszaj ze sobą sos sojowy słodko-słony, olej sezamowy i sok z cytryny. Dressing przelej do małego naczynia, w którym z łatwością będziesz mógł zamoczyć pierożki mandu.
Pierożki mandu podawaj z przygotowanym dressingiem. Całość możesz dodatkowo udekorować posiekanym szczypiorkiem.
Ta roślinna wersja mandu zaskoczy niejednego wegetarianina (i mięsożercę!). Wolisz wersję mięsną? Tofu zamień na mielone mięso wołowe lub wieprzowe. Ugotowane pierożki mandu możesz zamrozić i przechowywać przez około miesiąc, przed tym zabiegiem warto je skropić olejem roślinnym. To sposób, aby zapobiec ich sklejeniu.
Nasz przepis na mandu należy do dań diety tradycyjnej, wegetariańskiej oraz bez laktozy.
Smacznego!