Wege kotlety z jarmużem
Opublikowano 03.07.2024Przygotuj smaczne i proste roślinne wege kotlety z dodatkiem liści jarmużu, które wzbogacą Twoją dietę w drogocenne składniki!
Dlaczego warto włączyć jarmuż do swojego jadłospisu? To prawdziwe bogactwo składników odżywczych – między innymi błonnika, witaminy K, C oraz wapnia. To wyjątkowe warzywo kapustne zaliczane jest do grupy superfoods, czyli szczególnych produktów o właściwościach prozdrowotnych.
Kotleciki z jarmużu przygotujesz na bazie kaszy jaglanej i wysokobiałkowej fasoli białej. To zdrowa alternatywa mięsa nie tylko dla wegan i wegetarian, ale dla każdego, kto chce zadbać o swoją dietę
Sięgając po roślinne źródła białka w diecie, wspierasz nie tylko swoje zdrowie, ale także planetę. Kotlety z jarmużem wpisują się w zasady diety planetarnej.
Fasolę białą wsyp do dużej miski. Wlej do niej 3 szklanki zimnej wody i odstaw do namoczenia na 12 godzin. Moczenie nasion roślin strączkowych zmniejsza w nich zawartość substancji antyodżywczych oraz skraca czas gotowania. Gdy nasiona będą gotowe, odlej je z wody. W dużym garnku ugotuj 1,5 litra wody z 1 łyżeczką soli. Przełóż nasiona do garnka i gotuj do miękkości przez około godzinę.
Kaszę jaglaną przepłucz na sitku pod bieżącą wodą, by pozbyć się gorzkiego posmaku. Gotuj ją przez około 15 minut w wodzie osolonej ½ łyżeczki soli. Po tym czasie odlej ją na sitku i przestudź.
Jarmuż umyj pod bieżącą wodą i oderwij od liści twarde łodygi. Następnie porwij je na mniejsze kawałki. Cebulę i ząbki czosnku obierz ze skórki i posiekaj na drobno. Rozgrzej 1 łyżkę oleju rzepakowego na patelni z nieprzywierającym dnem. Wrzuć warzywa, kolorowy pieprz mielony i smaż przez 5 minut.
Do kielicha blendera wrzuć ugotowaną fasolę, podsmażone warzywa i zblenduj. Możesz zmiksować je na taką konsystencję, jaką lubisz – całkowicie na gładko lub z pozostawionymi kawałkami fasoli. Do masy dodaj kaszę jaglaną, siemię lniane, sos sojowy, pestki słonecznika, płatki drożdżowe i przyprawy. Całość dokładnie wymieszaj.
Na blaszkę wyłóż arkusz papieru do pieczenia. Następnie dłońmi nasmarowanymi olejem rzepakowym uformuj kotleciki z jarmużu. Natłuszczenie kotlecików z wierzchu sprawi, że nabiorą one chrupkości podczas pieczenia.
Piekarnik nagrzej do 180℃ z termoobiegiem i grzaniem góra, dół. Wstaw blaszkę z kotlecikami do piekarnika. Piecz przez około pół godziny, aż nabiorą rumianego koloru.
Kotleciki wege podawaj z porcją kaszy, ryżu, ziemniaków oraz surówką.
Przepis jest odpowiedni dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.
Smacznego!