Zupa pomidorowa
Opublikowano 16.05.2023Zupa pomidorowa to jedna z najbardziej popularnych zup w Polsce. Jest słodko-kwaśna i podawana z makaronem albo ryżem. Przygotowuje się ją na bazie rosołu lub z bulionu. Poznaj najlepszy przepis na zupę pomidorową!
Wrzuć mięso (drobiowo-wołowe lub pojedyncze, czyli z kurczaka, indyka albo wołowinę) do garnka z grubym dnem.
Po przepłukaniu wrzuć do garnka liść laurowy, 1/2 łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczkę soli oraz 2 ziarna ziela angielskiego (może być jedno, ale lekko zmiażdżone).
Wlej 1,5 litra zimnej wody z kranu (6 szklanek o pojemności 250 ml) do garnka i przykryj go pokrywką.
Włącz kuchenkę i ustaw moc palnika wyższą niż średnia.
Jeśli gotujesz wywar tylko na mięsie drobiowym, do zagotowania się zupy wystarczy około 1-1,5 godziny. Jeżeli natomiast gotujesz bulion z dodatkiem wołowiny albo tylko na wołowinie, wydłuż ten czas do 2, a nawet 3 godzin.
Po ugotowaniu bulionu zdejmij garnek z kuchenki i odstaw na bok na około 30 minut, do lekkiego przestygnięcia. Dzięki temu, że zupa nie paruje tak mocno, a warzywa, mięso i przyprawy łatwiej odcedzić od wywaru.
Wytrzyj brzegi garnka ręcznikiem papierowym z osadzonych tam szumowin. Odcedź mięso, przyprawy oraz warzywa i odłóż je na bok.
Dodaj do ciepłego bulionu koncentrat pomidorowy 30% oraz kwaśną śmietanę albo śmietankę kremówkę.
Zagotuj zupę, cały czas mieszając. W tym czasie zacznij gotować ryż lub makaron.
Po zagotowaniu zupy wyłącz palnik. Po ugotowaniu makaronu albo ryżu dodaj je do zupy. Gdy przygotowujesz zupę pierwszy raz z konkretnym koncentratem, warto najpierw wymieszać bulion z połową słoiczka koncentratu, sprawdzić smak zupy i ewentualnie dodać resztę produktu. Nie musisz hartować śmietanki kremówki przed dodaniem do zupy. Powinieneś to jednak zrobić ze śmietaną kwaśną – aby ją zahartować, odlej do małej miski chochelkę wrzącego bulionu wymieszanego z koncentratem i wymieszaj z czterema łyżkami śmietany 18%. Dolej wrzątku, całość wymieszaj i wlej do garnka z wrzącą zupą.
Mięso pozostałe z bulionu obierz z kości. Usuń twarde warstwy z cebuli. Jeśli wcześniej dodałeś pietruszkę lub seler, zdejmij z nich skórkę. Warzywa i mięso możesz zmielić po przestudzeniu i wykorzystać potem do przygotowania innych potraw, np. przyrządzenia farszu do klusek ziemniaczanych, naleśników, pierogów bądź do upieczenia pasztetu.